Články / Seriály / / 3na3

3na3: opavská klubová noc FreiPlatz

3na3: opavská klubová noc FreiPlatz

Jakub Šilhavík | Články / Seriály / / 3na3 | 25.05.2018

Opavská klubová noc FreiPlatz už pátým rokem oživuje centrum města a představuje aktuální jména nejenom tuzemské hudební scény. Letošní jarní edice festivalu se uskuteční již ve dnech 25. - 26. května a poprvé nabídne open air. Za pořadatele odpovídal Vašek Minářík.

Městské klubové festivaly v posledních letech vyrostly takřka po celé republice. V čem je opavský FreiPlatz specifický? Jakým směrem se snažíte festival vést?

Hlavním impulzem ke vzniku klubových nocí v různých českých městech je především snaha rozpohybovat město, zapojit do dění hudební i nehudební podniky a různorodé skupiny lidí. Myslím, že pro všechny, kteří se do organizace tohoto typů akcí pustí, je to hlavně obrovská zábava. Freiplatz se koná už 5 let a byl jedním z prvních klubových festivalů v Česku. Každý interpret, který k nám dorazí, obdivuje především prostory galerie Gottfrei. Gottfrei byla opuštěná tovární budova, kterou jsem náhodou objevil, když jsem různě pobýval v Opavě. Celkově celé atrium v okolí Gottfrei, Freibaru a Music klubu 13 je velmi specifický a pro náš festival ikonický oristir. Festival pořádáme dvakrát ročně v podzimní a jarní variantě a letošní vydání bude poprvé doplněno open air scénou. Myslím, že lidem už se Freiplatz vryl pod kůži a každý ročník jich je víc a víc. Před pěti lety jsme počítali se stovkou a letos možná překonáme hranici 1000 návštěvníků. FreiPlatz je především akce, kolem které se seskupila parta skvělých lidí a pro níž se v každé volné chvíli snažíme dělat maximum. Tak, aby byl každý další ročník zase o něco lepší.

Jarní edice klubové noci se rozrostla na 8 různých míst v centru Opavy. Snažili jste se do programu zapojit i lokace, kde se koncerty obvykle nekonají?

Každoročně zapojujeme všechny kluby na našem dvorku. To znamená Music klub 13, Freibar a Gottfrei. Ty doplňujeme opavskými kluby, bary, hospodami a zajímavými prostory v okolí. Podzimní varianta je vždy komornější. Přece jen se lidem nechce moc poletovat po městě a raději se pohybují na jednom place. Na jaře se ale můžeme trošku rozšoupnout a mít Freiplatz v ulicích města. Mezi tradiční partnery akce patří bar Myslivna, Evžen Jazz Caffe Club a hospoda U Dvou dobráků. Mezi nehudební prostory, které pravidelně zapojujeme, patří Galerie Cella a kaple sv. Alžběty, které provozuje opavské sdružení Bludný kámen. Tam se mimo koncertů konají i výstavy a různé performance.

V roli headlinerů se tentokrát představí Tonya Graves, Kapitán Demo nebo Floex. Můžeš z programu vypíchnout méně známá jména, která stojí také za pozornost?

Rozhodně bych vypíchl slovenské alter ego Sama Štefance aka BULP, mladého producenta elektronické hudby, jehož tvorba představuje směs melodických linek, úderných rytmů a melancholických motivů. Kromě laptopu, kláves, perkusí a různých elektronických hračiček používá i vlastní vokál a sametový hlas vokalistky Jany Štefancové. Jeho zvuk je ovlivněný tvorbou Mount Kimbo, Moderat či Thoma Yorka. A hlavně BULP své skladby hraje i živě. BULP byl oceněn jako Objev roku na Radio_Head Awards 2015, v roce 2017 tuto anketu s albem Yrso už vyhrál. A když zmiňuješ Kapitána Dema, tak já bych doplnil ještě dalšího rappera - MC Gay je, jak sám říká, chlupatý král českého rapu z jeskyně smrti na okraji pekla, člověk s prapodivným jménem a ještě prapodivnějšími texty. Vymyká se všem představám o tom, jak by se měl rapper chovat, vypadat a mluvit. Originalní a nepředvídatelný. Do třetice bych upozornil i na znovuzrozené Nylon Jail, kteří po dvouleté pauze vystoupají na koncertní prkna. I na ty naše FreiPlatzovská. Kapela si v roce 2014 vysloužila ocenění objev roku od novinářských cen Vinyla. Nyní se vrací s novou image a kombinací akustické a elektronické hudby.

Info

FreiPlatz
25. - 26. 5. 2018
Opava
web akce

Foto © Filip Neminarz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.