Články / Reporty

… a home far from home (Árstíðir)

… a home far from home (Árstíðir)

Barbora Kadlíčková | Články / Reporty | 20.12.2018

Islandští Árstíðir k nám po letech jezdí už spíše jako staří známí. Loni je zažila Praha v impozantním kombu s metalovými Sólstafir a Myrkur, letos zavítali do brněnské Melodky se speciálním zimním setlistem. Vánoční koncert, který Árstíðir každoročně pořádají v kostele Fríkirkjan v Reykjavíku, mohli skalní čeští příznivci doposud sledovat jen online - teď sváteční tradici kapela poprvé přinesla v rámci evropského turné. Kdo ovšem čekal rozjuchané koledy, musel být překvapen.

Poměrně různorodé publikum bylo natěšené na maximum – dlouhý potlesk kapelu přivítal už před úvodní a capella skladbou Carol of the Bells. Pak se v přátelském duchu rozehrála procházka desetiletou hudební historií aktuálního tria, které v Árstíðir figuruje od počátku. Zazněly nejstarší písně jako Ages a tolik oblíbená lyrická Ljod i Sand. Hudební kousky střídalo uvolněné vyprávění o Islandu, historii kapely a jejím blízkém vztahu k Česku: „… a home far from home.“ Právě u nás vznikla například folková Someone Who Cares. Tolik oceňované pěvecké kvality tria vynikly ve vkusně nahallovaných Scarborough Fair a několika islandských baladách jako Christmas Prayer for a Lonely Man, které do klubu vnesly onu zimní a vlastně i trochu melancholickou atmosféru. V české premiéře sklidily úspěch také Mute nebo Passion z letošního alba Nivalis – naživo překvapily svou dynamičností, sem tam se ale za silnými ztrácely smyčce a klavír.

Obsazení smyčcové sekce, tak charakteristické pro tuto kapelu, je nyní pořád proměnlivé. Violoncellista Guillaume Lagravière už je v podstatě stálým hostem a repertoár má v malíku, zatímco momentální houslista Jean-Samuel Bez několikrát v nejnáročnějších pasážích vypadl ze souhry. To ale vynahradil svým entuziasmem. S gradující druhou půlí koncertu sklidila snad největší ovace epicky vystavěná Things You Said. Poté, co publikum prošlo minikurzem islandštiny, už zazněly ty největší hity – rozervané Nu Gleymist Eg a Shades. Závěr magického večera tak nemohl patřit už ničemu jinému než Heyr himna smiður, hymnu ze 13. století, který kapelu virálně proslavil na internetu.

Árstíðir ve skvělé formě nabídli svou jemnou i expresivní stránku, emotivní vokály, i severský smysl pro humor. Kombinace komorního prostředí, skvěle postaveného setlistu, vřelého publika i dobrého zvuku a svícení vytvořily mimořádný zážitek, a tak se kapela při neutuchajícím potlesku loučila s příslibem brzkého návratu.

Info

Árstíðir (isl)
11. 12. 2018 Melodka, Brno

foto © archiv skupiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články