Články / Rozhovory

Baba Vanga: Vydavateľstvá fungujú ako agregáty a filtre

Baba Vanga: Vydavateľstvá fungujú ako agregáty a filtre

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 13.04.2016

Když budete hledat label Baba Vanga bez znalosti přesné adresy po síti, vyjedou vám především odkazy na nevidomou bulharskou věštkyni a morální autoritu. Proroctví, byť zcela jiného rázu, ovšem najdete také v hudebním katalogu stejnojmenného vydavatelství. Label Baba Vanga se nebojí současných ani futuristických vizí především z oblasti experimentální elektroniky a avantgardy. Vznikl v roce 2013 v Praze, vydává ovšem producenty a projekty nejen od nás, ale i ze světa. V jeho čele stojí redaktorka pořadu Východiska na Radiu Wave, DJ i hudební publicistka (Easterndaze, Shape) Lucia Udvardyová a její kolega z rozhlasu i z internetového projektu pro elektronické umělce z východu Evropy Easterndaze, Peter Gonda.

Proč mít v době, kdy lidi stále méně kupují klasické nosiče a nejsou ani příliš ochotni kupovat si hudbu z placených downloadů, label? Proč provozujete ten svůj?
Lucia: Myslím, že v scéne, v ktorej fungujeme, je trochu zvláštne premýšľať o tom, čo robíme z nejakých strategických, marketingových alebo ekonomických perspektív.

Peter: Pretože prostredníctvom Easterndaze spoznávame množstvo hudobníkov a projektov, ktoré nám prídu skvelé a chceme ich hudbu šíriť ďalej. Nemám pocit, že by si ľudia neboli ochotní kupovať hudbu. Ja napríklad väčšinu z toho, čo počúvam, sťahujem z netu, ale pritom si stále kupujem aj nosiče vecí, ktoré ma bavia.


Myslíte, že přijde čas, kdy labely zaniknou a hudbu si budou vydávat kapely samy s tím, že naprostá většina produkce bude na internetu?
Lucia: To už sa deje. Ľudia si môžu vydávať hudbu sami už dávno. Nemyslím, že tieto dve veci sa vylučujú, fungovanie labelov ako takých a vydávanie si hudby bez medzičlánkov. Vydavateľstvá fungujú skôr ako agregáty a filtre.

Peter: Všetko raz zanikne. Aj internet.

Jaký je u vás poměr vinyly/CD/kazety? Měnil se v průběhu let? A pokud klasické nosiče ani nevydáváte a děláte jen downloady, proč a jaký to má pro label význam?
Lucia: Vydávame kazety + digital download. V apríli vydáme prvý vinyl.


Jak se labelu vedlo loni a co všechno jste vydali? A máte už něco vydáno i letos?
Peter: Minulý rok sme vydali 4 albumy, bol to taký pomalý rok. Najväčší úspech mal estónsky hudobník Mihkel Kleis s projektom Ratkiller, vypredal sa takmer okamžite. Porovnateľne vizionárský release v Tokiu žijúceho Japonca Nobuyuki Sakumu a jeho projektu CVN prešiel relatívne bez povšimnutia, jeho hyper-akcelerovaný digitálny glitch-funk je asi najviac podcenené EP z nášho katalógu. Na festivale experimentálnej hudby UH Fest v Budapešti sme krstili release maďarského projektu Kokum, je to taký rituálny a primitivistický drone-industrial od producenta, ktorý ináč pracuje v pilates štúdiu. Koncom roka sme - zatiaľ len digitálne - vydali EP hudobníka Artjoma Astrova, brata Ingy Copeland, ktorý na svojom projekte Benzokai rieši identitu, módu a prázdnotu a sporadicky spolupracuje s Ratkillerom.

Která z vámi vydaných desek je ti nejbližší, pokud se to dá říct?
Peter: Najkrajší release je split českého hudobníka Středa Světa a novozélandského Tlaotlona. Takisto Ratkillerová kazeta je nádherná. Hudobne je ťažko určiť favorita - no podľa mňa sa možno v hudbe Střed Světa skrýva akási mimovoľná a nechcená genialita, ktorú tu len málokto ocení.


Co vše chystáte na rok 2016?
Lucia: Zatiaľ sme vydali náš druhý release Somnoroase Păsărele, čo je hudba, ktorá sa ťažko kategorizuje, ale má určitý špecifický rukopis. Jedná sa o duo z Bukurešti, ktorí sú taktiež aktívni ako vizuálni umelci. V marci v Budapešti 24. 3. krstíme mini-LP Új Bála, čo bude jedna z našich asi "najtanečnejších" kaziet. Po nej bude nasledovať vinyl/tape release projektu Benzokai. Po ňom chystáme re-release jedného staršieho českého projektu z 80. rokov, viac info už čoskoro!

Peter: Lucia ešte nepovedala, že sa k nám čoskoro vracia s druhým albumom aj Laura Luna, a že previews znejú úžasne, že z Čiech sa chystáme vydať aj album projektu Sister / Body, a že niečo pre Vangu sa momentálne varí aj vo Viedni. Tento rok sme si spravili normálny edičný plán a snažíme sa ho aj realizovať.

Sledujete produkci dalších českých labelů? Máte mezi nimi nějaký oblíbený? Funguje na tak malém písečku něco jako řevnivost?
Lucia: V ČR je hneď niekoľko zaujimavých labelov, novších i starších, ktoré sú nám blízke nielen hudobne, ale aj na osobnej úrovni: Red For Colour Blind, Stoned To Death, Meteorismo, Genot Centre, Signals of Arkaim, Bukko Tapes.

Peter: A zo Slovenska LOM a Exitab, a veľmi zaujimavým spôsobom a dobré veci vydávajú aj Proto Sites.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Gaika: Nechat se unášet

Nora Třísková 22.02.2024

Podobně jako kloubí různé aktivity – psaní, kurátorství a výtvarná tvorba, producentství – na desce spojuje v lecčem typické anglické žánry jako dub, postpunk nebo alt rock. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace