Články / Offtopic / / Komix

Červivé jablko (James Bond 2: Fantom)

Červivé jablko (James Bond 2: Fantom)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 09.06.2018

To zahodíte nabitou zbraň jen tak do koše? Jsme v Americe, nemám čas ji darovat dítěti nebo mentálně postiženému, takže si ji budou muset najít sami.

Koncem května všichni milovníci bondovek pozvedli sklenku Martini (protřepaného, nemíchaného) a připili na stodesáté výročí narození Iana Lancastera Fleminga, autora jedné z nejslavnějších literárních i filmových postav všech dob - agenta 007 Jamese Bonda. Vzor mužů a prototyp muže snů spousty žen, který má styl a smysl pro humor. Je vždy dobře oblečen a nejenže má tu největší krásku zavěšenou po svém boku, má i nejlepší auto, kufřík a hodinky (většinou se zabudovaným laserem nebo bombou, kam se hrabe iWatch), dokonalý Playboy, který nejvybranější Hefnerovy zajíčky přejmenoval na Bondgirls.

Která strana postele vám lépe vyhovuje?

V druhé knize nové komiksové série o agentovi 007 se Bond vydává do Los Angeles pro forenzní účetní MI6, jejíž vyšetřování z ní udělalo terč (nejedné) konkurenční zpravodajské agentury. Důvodem jsou samozřejmě podezřelé finanční toky a červivé jablko v košíku špionů sídlí doma v Británii. A doma Bond může střílet tak maximálně vodní pistolí.

Myslíte, že zvládnete něco tak mužného, jako je pětačtyřicítka, 007?

Warren Ellis konečně servíruje ryzí bondovku (jen Aston Martin nahradil Bentley) a při vrstvení příběhu postupuje především realisticky. Byrokracie, zabijáci, kterým jde hlavně o peníze, účelné mučení a uvěřitelný záporák. Cynismus a chladná krutost je v kresbě Jamese Masterse jasně čitelná, ale díky přímočařejšímu příběhu více vynikne. Pěstní souboj ve výtahu dá vzpomenout na Vlčí něhu od Aleše Kota. I díky Mastersově vizuálu založeném na plynulém pohybu.

Jenom tě stáhneme z kůže a vyrobíme z ní jelenice na leštění aut. Já mám auta rád. Mám Bentley.

Druhá bondovka tu první hravě překonává jak v zápletce, tak v kvalitě hlášek. Nabízí navíc detektivní zápletku a propracovanější akční scény – zejména tu v Box tunelu, která překvapivě dokazuje, že přestřelky v temnotě jsou v komiksu mnohem přehlednější než ve filmu. James Bond si teď sice užívá na stříbrném plátně čtvrtým rokem prázdniny, ale už v listopadu 2019 se Daniel Craig vrátí v pětadvacátém díle v režii Dannyho Boylea (Transpotting, Trans). A pokud by se mohli v něčem z Fantoma inspirovat, je to akce.

Info

Warren Ellis, Jason Masters - James Bond 2: Fantom (Comics Centrum, 2018)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články