PLAYER FM

Články / Seriály / 10+1

10+1

10 + 1 = Edgaras Vasilias (Alaverdi)

10 + 1 = Edgaras Vasilias (Alaverdi)

|

"Jsou to všechno desky, které byly pro mě nějakým způsobem důležité, ale vzdal jsem snahu o striktní "top 10". Snažil jsem se naopak vybrat i takové, které nejsou bůhvíjak slavné. Že se k nim třeba tudy dostane i někdo, kdo je ještě nezná. A bude pak mít radost...," říká Edgaras Vasilias z kapely Alaverdi. Páči sa.

The Beatles - Abbey Road
No tak tohle není dobrý příklad desky, která není slavná... Má cenu zmiňovat Beatles? Ale jo, má, a odbydeme si to hned zkraje. Protože nic naplat, Beatles jsou pořád nejlepší skupina všech dob. Všimněte si zajímavé věci - ne každý musí být jejich zapálený fanoušek, ale když vám někdo řekne, že Beatles vysloveně nemá rád, většinou je to blbec.

Regina Spektor - Soviet Kitsch
Ty písničky! Regina se od té doby stala miláčkem hipsterů, každému přáno, co jeho jest. Tohle album je skvělé a syrové, zejména Chemo Limo je píseň písní. Kam na to chodí?


Neutral Milk Hotel - In the Aeroplane Over the Sea
Asi před deseti lety mi to album někdo doporučil jako nejlepší desku na světě a já jsem se mu smál. Pak jsem si to poslechl, a i když je to pořád dost silné prohlášení, už se nesměju. Každý by to měl slyšet celé.


Entombed - Uprising
Abychom tu měli nějaké zástupce zběsilé, rychlé a hlasité hudby, vezměme švédské Entombed. Objevil jsem je teprve nedávno při nahrávání naší poslední desky, přes producenta Ondru Ježka. Říkal: “To si poslechněte, to je trochu jako vy - úplně jeblý!”


Barkmarket - L. Ron
Ten zvuk! Písničkářsky vzato to zase bůhvíjaké není, ale poslechněte si třeba jen rozjezd úvodní Invisible Cow. Každá špinavá kapela by chtěla takhle znít.


Burzum - Anthology Asi překvapivá volba od Alaverdi, když se snažíme šířit do světa pozitivní vibrace. Ale tahle kombinace naléhavosti, severského smutku a (ruku na srdce) muzikantského a zvukového neumětelství je hodně působivá.


Dunaj - Dudlay
Temná, divná deska. Poslouchal jsem ji jako puberťák na kazetě ještě před dobou internetu a byl jsem později docela zklamaný, když jsem zjistil, že jsou to normální muzikanti, kteří hrají na normální nástroje, Stratocastery, krabičky a tak. Dlouho jsem si pěstoval dojem, že to jsou nějaké pohřební příšery obalené pavučinama, které vylézají z krypty pod mechem.


Joan As Police Woman - Real Life
Intenzivní deska jednoho dávného podzimu, kdy se všechno měnilo a všechno šlo. Hrozně se mi líbí, jak píše písničky. Trochu připomíná Lenku Dusilovou, i když ta je teda pěvecky asi trochu větší kalibr.


Sleepytime Gorilla Museum - Grand Opening and Closing
Zvláštní a skvělá kapela. Kromě toho, že výborně hrajou a mívali úžasné koncerty, je mi dost blízký i jejich švihlý smysl pro humor.


Sufjan Stevens - Illinois
To je taková veselá naivistická hudba. Zkuste si to poslechnout teď na jaře cestou na výlet. Sluníčko se směje, bílé mráčky plují po modré obloze, z lesa přátelsky kývají srnky a zajíci a hřiby se pohupují do rytmu. To jsou pane pozitivní vibrace! Někdy taky smutné, ale hlavně pozitivní.


guilty pleasure

Death - Individual Thought Patterns
Deathmetalisti s tričkama zastrčenýma do džín, s nemožnýma kytarama pověšenýma nemožně vysoko, co hrajou pravoúhlé kompozice se srandovníma sólama v terciových harmoniích a sem tam s bezpražcovou basou. Neodolatené balení. Aspoň občas.

Info

Edgaras Vasilias (Alaverdi)
www.alaverdi.net
www.facebook.com/alaverdi.band

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

10+1

10 + 1 = Coals

10 + 1 = Coals

Jana Michalcová |
Coals se k nám rádi vrací zas a znova. Na čerstvě vydaném albu Tamagotchi je slyšet lecos, ktorá z 10+1 ovlivnila je?
10 + 1 =  James Harries

10 + 1 = James Harries

redakce |
Britský písničkář James Harries se u nás těší velké oblibě. Spolupracoval s Lenkou Dusilovou nebo Načevou, rád cestuje. Co poslouchá?
10 + 1 = Madhouse Express

10 + 1 = Madhouse Express

redakce |
Čeští psychedeličtí kazatelé? Tak se cítí pražští Madhouse Express. A mají rádi Baro Chandel. To je dobře.
10 + 1 = The Away Days

10 + 1 = The Away Days

redakce |
The Away Days? Asi byste neřekli, že jde o indie kapelu z Turecka... Deset nejzásadnějších z jejich multikulti kuchyně.
10 + 1 = Bratři

10 + 1 = Bratři

redakce |
Bratři jsou bratři. Ondřej a Jiří Veselí. Elektronické duo, které hraje na bicí a další udělátka, inspirováno technem i experimentální elektronikou.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were

Akce

Kaleo (is)

Lucerna - Velký sál, Praha
zvíře jménem podzim (do 22/11)
baset (do jak to pude)
avishai cohen (do 21/12)