PLAYER FM

Články / Seriály / 10+1

10+1

10 + 1 = Martina Trchová

10 + 1 = Martina Trchová

|

Hudebnice, malířka a cestovatelka Martina Trchová vydává v těchto dnech třetí řadovou desku s názvem Holobyt. „Když jsem měla z fleku napsat jedenáct nejoblíbenějších alb, napadlo mě vzít prostě tu hromádku, co tu mám u přehrávače. Ale to by byl jen odraz současného stavu mysli. Tak jsem pátrala, co mi tak v srdci zůstává stále po ta léta, a najednou to nebylo tak těžké…“

Alanis Morissette - Jagged little pill
Album, které mě vtáhlo do světa muziky a donutilo psát. Mladičká Alanis, tehdy na předávání Grammy sedící na barové stoličce a zpívající jen za doprovodu kytaristy své rozhořčené i láskyplné písně. Žila jsem s jejími písničkami několik let a žádná další její deska mě už nikdy tak nevzala jako právě ta první. Škoda.


Vladimír Godár - Mater (Iva Bittová, Miloš Valent, Marek Štryncl)
Temná nahrávka inspirovaná staroslovanskými zpěvy, Ivin divoký a pohanský hlas. Strávila jsem s touhle deskou podobně temné období, ale vlastně mě naplňovala velikou nadějí a silou. Na dobrých bednách máte pocit, že celá ta síla historie je tu s vámi. K tomu všemu musím říct, že tohle album má jeden z nejkrásnějších bookletů, jaký jsme kdy viděla. Je to vlastně malá knížka.


Sting - If on a Winter’s Night
Tuhle desku mi doporučil kamarád kytarista. Zalézala mi pod kůži nenápadně, ale rychle jako mráz v zimě, když jdete zasněženou krajinou. A pak hřála celou zimu. Nádherné staroanglické balady plné hledání, poutnického rozjímání, podmanivých melodií a taky čistoty, se kterou byly nahrané. Když jsem později viděla záznam jeho koncertu v zasněžené katedrále, byla jsem úplně u vytržení.


Bulisovi (Hommage á Jiří Bulis)
Deska, která vyšla před nedávnem a nesmírně mě potěšila. Miluju syrové písně Jiřího Bulise, brněnského herce a autora, který tragicky zemřel a zanechal po sobě jen jediné, vlastně spíš posbírané album nahrávek z různých představení a hraní. Martin Kyšperský se spolu s Jiřího dcerou – Lucií Bulisovou - ujali toho skvostu a oslovili spoustu alternativních a undergroundových kapel, aby natočili nádherné náladové cédéčko. Trochu jsem se bála, nejsem fanouškem takových projektů, ale to, jakým způsobem všichni ke křehkým textům přistoupili, pro mě bylo obrovským zážitkem. Prostě skvělé album, které doma točím stále a nemůžu se jej nabažit.


Björk - Gling gló
Björk, jak ji mnoho lidí nezná. Myslím, že je to její první deska a výlet do jazzu. Jsou to tak trochu písničky udělané tak moc po björkovsku, že se člověk nestačí divit. Když to slyším, musím se vždycky smát a chce se mi běhat po pokoji.


Ladě - Kub 59
Tohle cédéčko se mnou asi už napořád bude jezdit v autě. Strašně dobře se u něho řídí a nahlas zpívají texty. Vždycky se těším na verš: „Už od mlada se mi kurví nálada/ obladi oblada.“ Po poslechu téhle písničky mám pocit, že už všechno bylo napsáno.


Jana Kirschner - Krajina rovina
To je pro mě naprosto přelomová deska. Zpěvačka, která do té doby víceméně dělala příjemný pop, se vrhla do naprosté spontaneity, lehkosti a přitom nepostižitelnosti tvaru. Jsou to jednoduché melodie a kratičké texty, houpající se na hladině právě vznikající hudby. Líbí se mi, jak moc je slyšet moment nahrávání a inspiraci okamžiku. Člověk si vůbec není jistý, kdy písnička začíná a končí. Když jsme se stěhovali do nového bytu, měli jsme jen matraci, tohle CD a bedničky. Asi i proto je to pro mě obrovsky silná deska.


Lipa spieva Lasicu
S touhle nahrávkou bych chtěla zestárnout. Je v ní tolik humoru a moudrosti, že se mi nikdy neoposlouchá. Jsou v ní úplně všechny barvy života. Od temných tónů přes ironické a humorné veselé zbarvení. Marek Ormandík, který dělal obal, je mým velikým vzorem.


Feist - Reminder
Feist je pro mě zpěvačkou a autorkou number one. Její způsob hraní na kytaru a stavění písní je mi strašně blízké. Tohle album bylo první, které se ke mně dostalo, ale ve skutečnosti zůstalo stále prvním ze všech. To, jakým způsobem se jí láme hlas, když zpívá o věcech znějících i v angličtině jako můj mateřský jazyk, je pro mě neuvěřitelné. Cítím veliké souznění s tou drobnou dívkou. Jak si vezme kytaru a sáhne do strun, má mě celou.


Belleville Rendez Vous - Les triplettes de belleville OST
To je paradoxně soundtrack k francouzskému animovanému filmu, který je pro mě vrcholem kinematografie. Když mi je smutno, pouštím si právě tuhle desku, kterou mi kamarádka dovezla z Francie.


Zuzana Navarová - Barvy všecky
Rozhodně nechci opomenout českou scénu a hlavní dámu, tedy aspoň pro mne. Zuzana Navarová představovala jednu z největších zpěvaček a autorek písní. Ze všech jejích alb pro mě asi nakonec vítězí Barvy všecky, které přinesly její nejvrcholnější písně jako Učiteli, A deus, Gautama, Lišaji… I když Šanti déví obsahují další hitovky. Tak těžko říct..


Info

Martina Trchová
www.trchova.cz
www.facebook.com/martinatrchovatrio

17.5. 2016, Malostranská beseda, Praha – křest alba Holobyt
21.5. 2016, kostel sv. Havla, Štolmíř (Český Brod)
28.5. 2016, Strunkovice nad Blanicí
1.6. 2016, kavárna Potrvá, Praha
15.6. 2016, kavárna Muzeum, Jihlava
18.6. 2016, Chotěšovský slunovrat, Chotěšov
14.7. 2016, Folková růže, Jindřichův Hradec
13.8. 2016, split, Kadaň
19.8. 2016, Ozvěny prázdnin, hrad Orlík nad Humpolcem
20.8. 2016, Pernštejnská fortuna, Pardubice
3.9. 2016, Pod Hodinami, Svitavy
10.10. 2016, Horácké divadlo, Jihlava
14.10. 2016, čajovna Rolnička, Soběslav
18.10. 2016, Alternativa, Zlín
19.10. 2016, Stará pekárna, Brno – křest alba Holobyt
5.11. 2016, Ozvěny Folkaliště, Kaliště
23.11. 2016, ArtCafé, Broumov

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

10+1

10 + 1 = Coals

10 + 1 = Coals

Jana Michalcová |
Coals se k nám rádi vrací zas a znova. Na čerstvě vydaném albu Tamagotchi je slyšet lecos, ktorá z 10+1 ovlivnila je?
10 + 1 =  James Harries

10 + 1 = James Harries

redakce |
Britský písničkář James Harries se u nás těší velké oblibě. Spolupracoval s Lenkou Dusilovou nebo Načevou, rád cestuje. Co poslouchá?
10 + 1 = Madhouse Express

10 + 1 = Madhouse Express

redakce |
Čeští psychedeličtí kazatelé? Tak se cítí pražští Madhouse Express. A mají rádi Baro Chandel. To je dobře.
10 + 1 = The Away Days

10 + 1 = The Away Days

redakce |
The Away Days? Asi byste neřekli, že jde o indie kapelu z Turecka... Deset nejzásadnějších z jejich multikulti kuchyně.
10 + 1 = Bratři

10 + 1 = Bratři

redakce |
Bratři jsou bratři. Ondřej a Jiří Veselí. Elektronické duo, které hraje na bicí a další udělátka, inspirováno technem i experimentální elektronikou.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
A-ha - MTV Unplugged 90% A-ha - MTV Unplugged
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters

Akce

baset (do jak to pude)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)
Animal Music (do