Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Pozvakowski

10 + 1 = Pozvakowski

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 07.06.2016

Adam Darvas je zakládající člen maďarské noise-post-rockové kapely Pozvakowski. Co stojí za inspirací k jejich silnému a vyváženému hudebnímu mixu nám odhalí v klipovém seriálu 10 + 1. Spoiler alert: spousta hlukařiny, grindcore, ale i space-surf a další nečekané kusy.

Pozvakowski při živých vystoupeních využívají projekce promítané z osmi a šestnáctimilimetrových materiálů, takže Adam se smíchem dodal: "Už se těším na rubriku 10+1 filmů!" Pozvakowski vystoupí 16. 6. na Nákladovém nádraží Žižkov spolu s Permon Balet Superstar, Dead Pigeon, Escher Fucker a s filmem Návrat Dinosaurů.

Motörhead - I'm So bad, Baby I Don't Care
Každý seznam musí začínat Motörhead. Nejlepší kapela na planetě a pro mě ta nejinspirativnější. Album 1916, které mám na kazetě od léta 1991, mi změnilo život. O tom, jak nahlas a šílení jsou na pódiu, jsem jen četl, dokud jsem se o tom sám nepřesvědčil o pět let později.


Cherubs - Stag Party
Noiserocková kapela z Austinu v Texasu, z poloviny 90. let. Jejich zvuk je jeden z nejvíc zkreslených, jaký jsem kdy slyšel, tahle skladba je výjimečná a celkově jsou prostě mocní.


Janitor Joe - Early Retirement
Další noise rock z devadesátek. Jejich label Amphetamine Reptile nevydal jedinou špatnou desku, pokud vím. Tahle píseň je jedna z mých nejoblíbenějších z žánru, šílená hitovka. V mém dokonalém světě by to byli oni, kdo by určoval zvuk 90. let namísto Nirvany.


Girls Against Boys - Kill the Sex Player
V hudebním průmyslu bohužel neexistuje spravedlnost. Boží track, dokonalý text, skvělé video. Úžasná kapela s dvěma basáky. Miluju, jak elegantně dělají hlučnou hudbu s popovějším přístupem. Ale holt... nešli do kompromisů, a proto o nich skoro nikdo neví.


Brutal Truth - Walking Corpse
Tahle je z mého nejoblíbenějšího grindcorového alba vůbec. Miluju extrémní hudbu a tahle rozhodně extrémní je.


Black Boned Angel - Verdun
Neuvěřitelná padesátiminutová zeď zvuku. Využívá krásně zvládnutých přechodů od začátku až do konce. Udržuje si totálně temnou atmosféru, která dokonale dokresluje silné téma písně.


Pig Destroyer - Natasha
Experiment-ambient-drone skladba od grindcorové kapely. To tak asi shrnuje vše potřebné.


Lightning Bolt - Dracula Mountain
Chytlavý hit od asi nejvlivnější noisové kapely poslední doby, taky jedné z nejintenzivnějších kapel na pódiu.


Code Orange - Dreams in Inertia
Tuhle skupinu jsem objevil teprve nedávno a nemůžu se jí nabažit. Mám pocit, že musí milovat stejné kapely jako já.


Hint - Eyes in Axis
O téhle kapele toho vlastně moc nevím. Jen že jsou z Francie a že tohle album vydali v roce 1995. Poslouchal jsem ho měsíce a měsíce dokola. Z velké části mě právě ono inspirovalo k založení Pozvakowski.


Man Or Astroman? - Sferic Waves
Legendární space-surfová kapela z Alabamy. Tuhle písničku jsem poprvé slyšel v 90. letech a okamžitě jsem poznal, že se jedná o něco jedinečně vtipného, ale zároveň je všechno jinak než u jakékoliv hudby, kterou jsem do té doby slyšel. Velmi unikátní kapela s jedinečným přístupem, zvukem i stylem. Samozřejmě i tenhle track byl velmi inspirativní – proto jsme na něj udělali cover, který vyšel na B straně našeho limitovaného sedmipalce v roce 2010, se kterým jsme do Čech přijeli poprvé. To byla pocta téhle kapele a taky prvnímu a poslednímu maďarskému astronautovi Bertalanu Farkasovi.


Info

Live:
Pozvakowski (hu)
15. 6. 2016 20:00 Papírna, Plzeň
www.facebook.com/events/528611803993595

16. 6. 2016 20:00 Nákladové nádraží Žižkov, Praha
www.facebook.com/events/185783278453976

foto © Csaba Bende

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články