Články / Seriály / / 3na3

3 na 3: Stoned to Death

3 na 3: Stoned to Death

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 11.04.2014

Kazetový label Stoned to Death nedávno vydal další release, tentokrát rovnou split pražských kapel Hissing Fauna a Bugmen, které můžete znát z okolí nakladatelství Bleeding Ear (kteří se na vydání taky podíleli). U mikrofonu jsme měli šéfa Stoned to Death Jakuba Ďuraška, kterému jsme pro jistotu položili i otázky obecnějšího ražení. Ražby. Hulby. Jaká je kazetová scéna u nás, pokud vůbec? A tak podobně.

Jak dopadl křest split kazety Bugmen/Hissing Fauna a jak vypadají křty v androši? A jak do toho zapadli Someone Still Loves You Boris Yelstsin?
Křest dopadl nad očekávání dobře. Došlo asi 100 lidí a tak 80% návštěvníků jsem nikdy předtim neviděl, to taky potěší. Všechny tři kapely samozřejmě super, Someone Still Loves You Boris Yelstsin tam seděli jak hrnec na prdel, jsou to taky vzývači 90's indie rocku, milujou Weezer, na konci jejich setu padly covery od Nirvany a Blur. Takže za mě to bylo fajn. Jak vypadá křest v androši – no, koluje placatka slivovice, kámoši balej brka na vstupu a blokujou kasu, jedna z kapel se osmělí a řekne, že dneska „něco vydala“… Žádný okázalý gesta ani Miro Žbirka cákající šampusem se obvykle nekoná, je to spíš taková kamarádská slezina. A přesně proto vznikl i tenhle split.

Kazetová scéna – jak to s ní u nás je? Situace, labely, kapely?
Docela dobrý. Kazety mimo Stoned to Death vydává agilní noise label Obsedante!, kde nedávno vyšel parádní realease ostravské Massoly (neadnrtálský jazz core až za hrob), budějičtí NAAB vydávají lokální jezdce jako Nuly, Superego Kid, split Nul s Andreou Rottinem. O experimentální produkci se slušně stará Mýtina/Ascarid, Bleeding Ear, C.C.C., Rauha Turva, Coffee Breath a mimoto je to samozřejmě standardní punkové médium, na které čas neměl vliv, takže snažit se vyjmenovávat punkové kapely, které takhle vydaly release, by bylo na delší seznam – já mám z relativně aktuálních počinů rád split Controlled Existence/Mindfuck nebo kazetu doom hrobařů V Rukou Osudu. A taky tu máme slušně fungující servis pro výrobu/duplikaci a mastering kazet Headless Duplicate Tapes.

PR ke splitu praví: „Legendy českého tzv. kindercoru Bugmen a nejvíc 90's kapela Hissing Fauna.“ Pro dost lidí jsou to neznámé kapely...
Bugmen jsou klasika pražského undergroundu. Znám je minimálně 10 let, doba působnosti je podle mě tak o dva roky víc. Počet releasů tuším 3 + tenhle split. Standardní počet návštěvníků na jejich koncertě 5 – 25. Kapela, co musíš zažít a potkat naživo, jinak se o nich nejspíš nedovíš. Ale to asi nevadí, protože pokusů na to budeš mít hodně, Bugmen je jedna z těch kapel, co neúprosně pracuje bez ohledu na ohlas, a myslím, že nekecám, když řeknu, že tu budou i za dalších 20 let.

Hissing Fauna je podobný případ. A proč nejvíc 90's kapela? Oddanější fanoušky a znalce devadesátkovýho rocku jsem ještě nepotkal a když už, tak ne v jedný kapele. Obě kapely navíc makají na svojí hudbě bez jakýchkoliv větších ambicí a je to na jejich hudbě znát – výsledek je maximálně přirozenej a autentickej. Ke všemu to jsou kámoši a nápad na split vznikl na společným koncertě Bugmen a Hissing Fauna v Hradci Králové někdy zkraje ledna a já mám hroznou radost, že se to podařilo ještě před koncem března zrealizovat!!

Info

Hissing Fauna / Bugmen (Stoned to Death / Bleeding Ear, 2014)
https://www.facebook.com/StonedToDeathRecords
http://greatreissues.bigcartel.com
http://bleeding.webz.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články