Články / Seriály / / 3na3

3na3: FAMUFEST

3na3: FAMUFEST

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 19.11.2016

FAMUFEST slaví třicet tři let, provází ho emotikon <33 a téma lásky. V Bio Oku a Studiu Hrdinů promítne na sklonku listopadu přes sto studentských filmů z produkce pražské FAMU. Od prvních etud prvního ročníku po ambiciózní absolventské filmy, které míří do televizní distribuce nebo na plátna kin. Žánrově i formálně rozmanitý filmový program doplňuje neméně zajímavý program doprovodný, a to zejména hudební. Na tři otázky o jeho koncepci odpovídal David Čajčík.


Poslední roky se pojetí hudebního doprovodného programu na FAMUFESTu značně lišily, v čem je ten letošní výjimečný?
Tento ročník děláme hudební program celkem ve velkém, protože nám to velké a krásné prostory Studia Hrdinů umožňují. Ostatně jsme jedna z mála hudebních akcí, kterou si do divadelního prostoru pustí, tak by byla škoda toho nevyužít. Jednotícím prvkem je určitě to, že velká většina line-upu je nějakým způsobem spojená s FAMU. Jsme sice filmová škola, ale spousta studentů má své hudební projekty, kterým se více či méně věnují. A jde to skutečně napříč žánry – od housových DJ setů po kytarovky. Vypíchnul bych hlavně kapelu Introspekce, která hraje originální a temný postpunk s velmi sugestivními texty, nebo duo Bulp z Trenčína. Samo studuje tento semestr na FAMU a společně se sestrou jsou v současnosti jedna z nejlepších věcí ze slovenské elektronické scény. A pak máme Midi Lidi a Petra Marka jakožto pedagoga z katedry režie. Ti stejně jako při křtu v MeetFactory budou mít povedené vizualizace.

Midi Lidi ale nejsou jediní, kdo volí audiovizuální formát?
Ve Studiu Hrdinů budeme přes den promítat, takže velké plátno a výkonný projektor můžeme využít i během večerů. I z toho důvodu jsme se rozhodli pro Rysy z Polska. Taneční duo bude v Čechách úplně poprvé a přijedou hned se dvěma VJs ze studia MELT, jehož vedení Financial Times před pár dny zařadilo mezi sto nejvlivnějších lidí v Evropě v oblasti technologií a inovací. Poslali nám pár obrázků, jak bude projekce vypadat, a jsem si jistý, že návštěvy nebude nikdo litovat. Aid Kid krom hudby k našim filmovým znělkám připravil i speciální živý soundtrack k Divoké planetě, sci-fi ze sedmdesátých let, které je dodnes považované za jeden z nejlepších animovaných filmů vůbec. Spojil se na to s Tomášem Havlenem z post-hudby, Terezií Kovalovou z Calm Season a pianistou Jiřím Libanským. Zatím nikdo nevíme, jak to bude znít, ale minimálně obsazení slibuje velké věci.


Na co dalšího z nehudebního doprovodného programu bys upozornil?
Především se těšíme na tři masterclasses, které proběhnou v Bio Oko. Z Polska přiveze film Moje dcery krávy režisérka Kinga Dębska. Snímek mohlo vidět publikum na letošní LFŠ v Uherském Hradišti a je to skvělé drama, které vyhrálo cenu diváků i cenu za nejlepší scénář na polských filmových cenách Orly. Producent Christopher Leggett přiletí z USA, aby představil dokument Love True od izraelské režisérky Almy Ha'rel. Ten vyhrál na letošních Varech cenu za nejlepší dokument, a to zcela zaslouženě. K filmové eseji o lásce korespondující s tématem našeho festivalu složil soundtrack elektronický producent Flying Lotus. Toho snad ani není třeba čtenářům Full Moonu představovat. Do třetice přijede slovenský filmař Miro Remo, autor poněkud kontroverzního snímku Cooltúra, se kterým putuje Slovenskem v rámci projektu Dokument na kolesách.


Info

FAMUFEST <33
Studio Hrdinů, Bio Oko
23.11. - 27.11 2016

www.famufest.cz
www.facebook.com/events/335258653501817

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články