Články / Seriály / / 3na3

3na3: Beseda u Bigbítu 2018

3na3: Beseda u Bigbítu 2018

redakce | Články / Seriály / / 3na3 | 26.07.2018

„Areál se pozvolna plní. Slunce, šumění topolů, lehký vánek. Cisterny s pitnou vodou, nikdo neřeší, co si vnesete do areálu, nikdo toho nezneužívá. Vnitřní střelka mě neomylně směruje ke stánku s vínem ze zarazického vinařství. Letmý pohled stačí a vím, že jsem mezi svými,“ psali jsme z jednoho z předchozích ročníků Besedy u Bigbítu, která je pro nás akcí z nejsrdečnějších. Do Tasova u Veselí nad Moravou jezdíme pravidelně, rádi a ve velkém počtu. Protože… protože jakmile to jednou zažijete, nemůžete se nevrátit. Něco objektivních informací? Ano, na ty jsme se zeptali programového ředitele Pavla Uretšlégra.

Jak si představuješ ideální festival? Příklady?

Ideální festival je u mě ten, který má hudbu na prvním místě, dramaturgií se snaží reflektovat aktuální dění a v neposlední řadě se snaží taky trochu své návštěvníky vychovávat, tedy objevovat širšímu publikum méně známá jména, často stojící na okrajích různých žánrů i zájmu publika. Zkrátka nechápe hudbu jako zábavu pro masy, ale taky jako jednu z forem umění. Samozřejmě k naprosto ideálnímu festivalu patří i kvalitní gastro, stejně jako veškeré služby pro návštěvníky. Ze skutečně velkých festivalů v našich končinách pro mě osobně výše uvedené splňuje pouze slovenská Pohoda, z menších akcí mám rád bojkovický MišMaš, respekt určitě zaslouží třeba Creepy Teepee, Luhovaný Vincent, Boskovice, Okolojeles… Ze zahraničních mám rád Le Guess Who? v Utrechtu a Primaveru v Barceloně.

Jak vypadá příprava Besedy u Bigbítu? Kolik vás je, kdy začínáte s prvními pracemi, jaký největší problém jste řešili?

Příprava na další ročník začíná prakticky hned po ukončení aktuální ročníku. Beseda se koná na začátku srpna a už během září musíme mít vypracovaný náš klíčový grant pro Ministerstvo kultury. V širším týmu je nás nějakých deset, dvanáct, v nejužším vedení festivalu je kromě mě Tomáš Ševčík (ředitel festivalu) a Kateřina Janotová (booking, dramaturgie). U nás tří se jedná o celoroční práci na festivalu. Velkým problémem letních festivalů je vždy počasí a nám se naštěstí zatím tento problém vyhýbá. Legenda praví, že Tasov je nejsušší místo v České republice…

Hlavní body festivalu?

Jako každý rok tak i letos tvoří základ dramaturgie výběr aktuální česko-slovenské alternativní scény, který doplňujeme několika zajímavými zahraničními jmény. Pro nás jsou stejně důležité všechny programové položky v dramaturgii, včetně sekcí Apollónovy návštěva a Soutěž písničkářů, proto bych nerad upozorňoval na nějaká konkrétní jména.

Reflektujete coby festival nějak současnost?

My sami své politické či jiné názory na festivalu neprezentujeme, nicméně skladba dramaturgie je myslím jasně odráží. Na Besedě najdeme každý rok celou řadu vystupujících, kteří ve své tvorbě odkazují k právům menšin, myšlenkové otevřenosti, obecné toleranci, problémům s cenzurou atd.

Info

Beseda u Bigbítu
3. – 4. 8. 2018
Tasov u Veselí nad Moravou
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články