PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Androgyn na crowdfundingu - IAMX

Androgyn na crowdfundingu - IAMX

|

Osobnost Chrise Cornera budila vždy pozornost. Androgynní image spojená s otevřenou bisexualitou, aura dekadence plná alkoholu, kokainu, sexu a smrti a pověst vyděděnce, kterého jeho domovský sladký Albion nepochopil a vyhnal do berlínského uměleckého exilu, stvořily pro jistý okruh lidí popkulturní ikonu. Ona dekadence nejen opěvovaná, ale poměrně intenzivně žitá, si však časem vybrala svou daň, takže Corner po vydání desky The Unified Field uprostřed turné kvůli chronické nespavosti zkolaboval. Po dvou letech a léčení se vrací na scénu s novinkou Metanoia. K jejímu vydání pomohla stejně jako minule crowdfundingová kampaň, jádro skalních fanoušků zůstává poměrně silné. Což je vzhledem k mizérii minulé desky vcelku překvapivé. Sám vím o jediné osobě, které se The Unified Field líbilo, a to jsem byl já sám.

Metanoia se noří hlouběji do elektroniky, na celém albu prakticky nenajdete tón kytarových strun. Úvodní No Maker Made Me zajímavě koketuje s technem a zdá se, že Chris touží inovovat styl z nejúspěšnější éry IAMX, kdy vydali Kiss + Swallow nebo The Alternative. Bohužel melodie písně je zoufale plytká a nezapamatovatelná. A tento problém se táhne i dál. První singl Happiness se snaží o nápravu, nicméně nepříliš zdařile, a samotné slovo „happiness“ se v něm ozve tolikrát, až je to iritující. Takhle vážně nepojal teorii absolutního rýmu ani Cimrman.


Pravidlo, že každá deska IAMX musí obsahovat jedno číslo kabaretního ražení, splňuje Say Hello Melancholia, která je povedená a chytlavá, dříve nebo později však člověk zjistí, že je to vykrádačka vlastní skladby President z The Alternative, jen bez klavíru. Posledních pár záchytných bodů nabízí elektronická North Star, která zní jako The Knife před deseti lety. Pak je tu ještě pár baladických kusů jako Insomnia nebo Look Outside, které působí též trochu ohraně a kýčovitě. A druhý singl Oh Cruel Darkness Embrace Me a Aphrodisiac jsou prakticky neposlouchatelné. Polohysterickým hlasem pronášené proklamace o spásné moci sexu působí od Cornera v roce 2015 spektakulárně neautenticky.

Nebylo by divu, kdyby se na příští album už peníze nevybraly.

Info

IAMX - Metanoia (self-released, 2015)
www.iamxmusic.com

Live: 27. 11. 2015 Roxy, Praha

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Tricky neuniformně

Tricky neuniformně

prof. Neutrino |
Klíčová osobnost triphopové vlny Adrian Thaws na rozdíl od svých bristolských souputníků Massive Attack či Portishead vydává desky vcelku pravidelně...
Fénix Ibeyi?

Fénix Ibeyi?

Tereza Bittnerová |
Lisa-Kaindé a Naomi Díaz nadále zůstávají věrné svému jedinečnému zvuku, odrážejícímu jejich francouzsko-kubánské kořeny.

xp recenze

Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art
Actress - AZD 80% Actress - AZD
Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo 100% Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo
Neil Young - The Promise 80% Neil Young - The Promise
Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon? 80% Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon?
Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim 100% Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim
Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Elton John - Diamonds (deluxe version) 100% Elton John - Diamonds (deluxe version)

Akce

We All 18

Klubovna 2. patro, Praha
franz ferdinand (do 9/3)
jazz fest (18/12)
Animal Music (do
Animal Music (do