Články / Reporty

Arcade Fire - megalomanské objetí

Arcade Fire - megalomanské objetí

Jakub Béreš | Články / Reporty | 17.06.2018

Existuje jedna věc spojená s Arcade Fire, na které by se shodla drtivá většina fanoušků? Nejspíš to, že loňská deska Everything Now nebyla trefa do černého. A právě s ní po dekádě a půl čekání poprvé zavítali i do České republiky dobýt největší tuzemskou halu. Tu sice nevyprodali, ale o tom, co v ní převedli, se bude mluvit ještě dlouho. Dvouhodinová show plná překvapivých momentů, velkých hitů, tanečků pod obří disco koulí i nostalgického vzpomínání byly nezapomenutelné.

Arcade Fire přišli zadním koncem a mezi fanoušky se prodírali až na stage. Koncertní hala se proměnila na sportovní stadion, nechyběly ani projekce s falešnými reklamami na cereálie s ritalinem, Bibli nebo fidget spinner s logem EN.

Tým Kanada - USA - Haiti chytl po triumfálním nástupu ochozy do objetí a už nepustil. Nové hity střídaly ty starší, kapela si udržovala kontakt s publikem a všechno bylo tak přirozené, jako by muzikanti ověnčení všemi možnými cenami hráli v klubu. Everything Now je deska upozorňující na vyprázdněnost pop kultury i přesycení informacemi a zábavou, a právě těmito problémy začal postupně trpět i páteční koncert. Místo na písně se upírala pozornost na to, kde se zrovna Win Butler vynoří mezi diváky. Když se zničeno nic objevil na malém pódiu uprostřed haly, poprvé, danému okamžiku nic nechybělo, stejně jako když se na stejném místě proměnila Régine Chassagne na tančící reflektor. Opakovaný trik ale ztrácel na vtipu.

Ve vší té hře uzurpující si pozornost Arcade Fire naštěstí nezapomněli na největší hity, které průběžně sázeli celý večer a odehráli je na sto deset procent. Vedle chytlavých singlů jako No Cars Go nebo Ready to Start zazářily i skladby, v nichž hlavní vokál obstarala Régine Chassagne, a Sprawl II se postarala o větší taneční extázi než všechny nové, "diskotékové" písničky. Z aktuální desky vynikla střízlivá We Don’t Deserve Love, která utišila arénu před poslední sadou hitů. Arcade Fire přišli na stage jako rockové hvězdy a stejně tak po dvou hodinách odešli. Hlad tuzemských fanoušků nasytili, když dali vzpomenout na starší alba, ale novější písně nezachránilo ani strhující megalomanské provedení.

Info

Arcade Fire (ca) + Repetitor (srb)
15. 6. 2018 O2 Arena, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články