PLAYER FM

Články / Reporty

Reporty

Beztížní Priessnitz

Beztížní Priessnitz

|

Priessnitz si pražskou Akropoli oblíbili a po necelých dvou měsících od posledního vystoupení přichystali další. V předvánočním čase naplánovali rozloučení s fanoušky na deseti koncertech, z nichž některé byly okamžitě vyprodány. Oznámení (zřejmě) posledního turné doprovodila i změna "loga" kapely, kde T v názvu nahradil náhrobní kříž. Ti, kteří s nákupem lístků váhali a nepoučili se z předešlých akcí, mohli litovat. Akropole praskala ve švech.

Těsně před osmou zhasla světla a do nastalého ticha zaznělo intro energické Na kraji města, které živá performance přidává na naléhavosti. První skladbu z nejnovější desky Beztíže rozjel freneticky na bicí Zdeněk Jurčík a střihl si hned na úvod menší sólo, po němž se přidal zbytek kapely. S nástupem frontmana Jaromíra Švejdíka se přidal i sbor, který ho ochotně podržel i ve chvílích, kdy pozapomněl text. Během Dělá že si s fanoušky prohodili role, Švejdík k nim otočil tablet s textem, jako by to potřebovali. Pokud jste v úterý potkali někoho s vykřičenými hlasivkami, dost možná strávil pondělní večer v Akropoli.

Setlist byl sestaven se snahou předvést to nejlepší napříč celou diskografií a že bylo z čeho vybírat. Od prvního alba Freiwaldau už uplynulo více než pětadvacet let, aktuální Beztíže, označované za vrcholné dílo kapely, zaznělo téměř celé. Vyšperkovaný sound se podařilo přenést i do starších písní. Nechybělo ani Jaro s obměněným aranžmá, když Lukáš Morávek, ovládající krom kláves také trubku, nasadil dusítko a za doprovodu Švejdíkova pískání a sborového zpěvu publika zakončili hlavní část. Na dobrou noc Priessnitz přidali jen sporadicky hrané Sny a Na sever, pak do očekávání ještě jednoho přídavku vstoupil na pódium zástupce Supraphonu a udělil kapele zlatou desku za album Beztíže.

Závěrečné Sluníčko s nostalgickým textem "ještě to nekončí, a už nezačíná" bylo poněkud prvoplánovaným, ale vhodným zakončením. S fanoušky z prvních řad si dojatý Švejdík podal ruce a po dvouhodinovém gradujícím koncertě Priessnitz spěšně opustili pódium.

Info

Priessnitz
4. 12. 2017 Palác Akropolis, Praha

foto: vrbaak

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Reporty

Smršť jménem Zagami Jericho

Smršť jménem Zagami Jericho

blueskin |
Svou roli sehrál i mnohem energičtější materiál z nové desky. Zagami ho údajně psala tak trochu na truc všem, kterým se líbil “synthwaveový popíček” její první desky...

xp recenze

Ikonika - Distractions 80% Ikonika - Distractions
Forest Swords - Compassion 100% Forest Swords - Compassion
Fallgrapp - V hmle 80% Fallgrapp - V hmle
Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora 90% Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora
Budoár staré dámy - Sůl 80% Budoár staré dámy - Sůl
Eminem - Revival 80% Eminem - Revival
Asking Alexandria - Asking Alexandria 80% Asking Alexandria - Asking Alexandria
Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art

Akce

franz ferdinand (do 9/3)
sofa surfers (do 4/3)
hansard (do nevidim)
colours 2018 (to, co se nemaže)