PLAYER FM

Články / Offtopic / Soundtrax

Soundtrax

Bídně zhynout pro hvězdy a pruhy (Lone Survivor)

Bídně zhynout pro hvězdy a pruhy (Lone Survivor)

|

Když válčíte v Afghánistánu, všichni umřou. Teda skoro. Operace Red Wings (podle níž je snímek natočen) se po setkání s pastevci koz v horách Hindúkuše krutě zvrtla a čtyři členové Navy SEALs se ocitli v srdci nepřítele bez podpory a možnosti záchrany. Výkvět americké armády, obklíčen přesilou hadrových hlav, čelí v režii Petera Berga (tupá Bitevní loď, skvělé Království) tomu nejhoršímu, co je dosud potkalo.

Tiché ambientní plochy a elektrické kytary dodávají filmu tu správnou dávku emocí, která je k pomalému masakru hrdinského týmu zapotřebí. Postrocková kapela Explosions in the Sky už s režisérem spolupracovala na hudbě ke sportovnímu dramatu Světla páteční noci (2004) a nutno podotknout, že i ta dopadla poměrně zdařile. Na výpomoc Berg ještě přizval Steva Jablonského, se kterým zatápěl emzákům v Bitevní lodi (2012). Jeho tradičnější kusy výborně sedí ke zbytku kompozice, ale v samotném snímku málokdo pozná, že jde o jeho skladby. Slyšíme je při závěrečných, méně akčních částech a symbolizují lehký nános patosu, který k těmhle filmům patří.

Celá kompozice je o emocích. Agresivita z vojenského konfliktu ustupuje, je spíš tichá, militantní prvky problesknou jen místy, ale co jde z hudby Explosions in the Sky opravdu cítit, je strach. O tým, o život. Hypnotické kytary, jemné syntezátory, naléhavé perkuse. Přitom hlavní týmové téma, které poprvé zazní ve druhé skladbě (Waking Up), vede jemná linka na elektrickou kytaru, žádná patriotická hudba, je cítit kamarádství a pohoda, až může mít posluchač dojem, že být v armádě je fajn. Jako na táboře, kde coby bonus dostanete flintu a povolení zabíjet - agitka může působit i takhle nevtíravě. Pak začne „práce“ a hudba nabere temnější směr (Briefing), přes ambientní zvuky se tlačí elektrická kytara. V průběhu nahrávky se do popředí dostává jemná linka militantních perkusí (Seal Credo/Landing) a drnkání na kytaru má osudovější ráz. Naléhavé tóny na piano symbolizují průzkum a námaha je téměř hmatatelná, i podvrtnutý kotník bolí (Checkpoints, Set Them Free), do toho vpadá exotická kytara. Svižnější skladby (Murphy’s Ridge) pak nabízí i hrdinskou polohu, ale bez obvyklých žesťů, jen bicí, piano, kytary a staccato střílejícího samopalu (47 Down). V melancholickém závěru pak kraluje Jablonsky.

Při poslechu je znát, že Explosions in the Sky mají s filmovou hudbou zkušenosti, pracují s tématy a umí pohltit. Přesto ty nejlepší scény hudbu postrádají a nechávají zvuk mrzačených končetin mluvit sám za sebe.

Info

Explosions in the Sky / Steve Jablonsky - Lone Survivor OST (Caroline / Hip-O, 2014)
https://itunes.apple.com/us/album/lone-survivor-original-motion/id794542109

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Soundtrax

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

3DDI3 |
Drony, experimentální smyčky à la mlácení kladiva do hřebíku nebo burácení z ranku Junkieho XL sice překvapivě docela fungují, ale posluchači namlsanému předchozími soundtracky nemohou stačit.

xp recenze

Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell
M.I.A. - AIM 60% M.I.A. - AIM

Akce

Rone (do 20/10)
fotoexpo (do 21/10)
blues alive (do 18/11)
literární klub (do 28/9)
bluefest (do 13/11)
jazz go to town (do 14/10)