Články / Recenze

Bílá velryba, Chabouté vs Melville

Bílá velryba, Chabouté vs Melville

Martin Šinkovský | Články / Recenze | 04.02.2018

Komiksové adaptace klasické literatury v drtivé většině slouží k tomu, aby se kniha proměnila ve stravitelnější médium, k němuž nebudou mladí čtenáři cítit averzi. Kvalita těchto komiksů tomu proto odpovídá. Chaboutého Bílá velryba je však něco jiného.

Christophe Chabouté z Melvillova kanonického díla extrahoval samotnou jeho podstatu. Lov velryb a urputný hon Moby Dicka tak tvoří rámec, pozadí, na kterém vypráví příběh o myšlenkových pochodech námořníků, jejichž životním osudem se stal lov obřích kytovců. Samota, strach, těžká dřina v kombinaci se smrtící touhou kapitána Achaba po pomstě.

Chabouté neponechává nic náhodě a naprosto precizně buduje známý příběh, který si před tím pečlivě rozebral, aby poznal, co je na Bílé velrybě opravdu podstatné. Nikam nespěchá a čtenářům nabízí podrobný průřez celou velrybářskou výpravou - od příprav až po samotný lov. Přesto ani na okamžik nenudí, atmosféra a rytmus pohltí od prvních stránek.

Černobílá kresba svým nekompromisním kontrastem podtrhuje hlavní myšlenku spočívající v chorobné touze po pomstě, která vede nezadržitelně do záhuby. Pečlivě vykreslené panely nabízejí úchvatné velké celky i k smrti vyděšené pohledy oceánskými větry ošlehaných velrybářů. Nejsilněji působí pasáže, kdy je slov netřeba, Chabouté se celé kapitoly obejde s minimem slov. Rytmus porcování velryby určuje detailní popis tvrdé dřiny námořníků, aby vrcholil katarzí ve zbavení se torza ulovené velryby. Naprostým vrcholem je závěrečný střet vyprávěný pouze obrazem. Chabouté ukazuje, jak nicotný je člověk uprostřed nekonečného oceánu, v porovnání s kolosální velrybou vyniká jeho malost a malichernost.

O své nadšení z této komiksové adaptace se v předmluvě podělil i scenárista a spisovatel John Arcudi (Hellboy, Ú.P.V.O., Maska), který tvrdí, že Chaboutého Bílá velryba se vzepřela zákonu „nezpracovatelnosti“, s čímž lze beze vší pochybnosti souhlasit. Tento komiks nebude hitem mezi středoškoláky, kteří ve zkratce potřebují pojmout obsah díla – všichni ostatní budou jásat.

Info

Christophe Chabouté, Herman Melville - Moby Dick (Argo 2017, překlad Stanislav Václav Klíma a Marie Kornelová)
www.argo.cz/knihy/234140/moby-dick

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články