PLAYER FM

Články / Offtopic / Komix

Komix

Bílý dům, černý prezident (Superman Action Comics 2: Neprůstřelný)

Bílý dům, černý prezident (Superman Action Comics 2: Neprůstřelný)

|

„To vážně nikdo nechce dva roztomilé křečky a nikdo nechce začít bojovat proti chudobě v Somálsku?”

Oscara za nejlepší černošský mužský herecký výkon v hlavní roli získává… Prezident Obama, ještě před svým zvolením (to už je let…) vtipkoval, že jej poslal z umírající planety Krypton jeho otec Jor-El. Grand Morrison se pousmál a pro multivesmír představený ve Final Crisis oživil prezidenta Supermana (tehdy bez civilního jména), který si to hned na prvních stránkách Neprůstřelného vyříkává s bílým záporákem Lexem Luthorem. Když tu prostorovým portálem prochází hořící (a původně asi bílý) Clark Kent, Jimmy Olsen, nehořící Lois a robotický Superman s cílem všechno zničit. To je hodně působivý otvírák knihy shlukující sešity (9 až 12) začátků Kal-Elových ve vesmíru New 52.

„Clark Kent je mrtvý.”

Grant Morrison oprašuje, jak už bývá jeho zvykem, staré zašlé příběhy i padouchy, jako například Adama Blakea či robotické Metaleky, bere salátovou lžíci a míchá, tu přisype paralelní realitu, tu zaleje trochou olivového Batmana. Clark Kent je mrtvý, protože Superman na Clarka Kenta nemá čas. Jeho civilní alter ego teď nemá jméno a je hasičem, který chrabře proskakuje hořícími domy a sundává koťátka ze stromů. Neunikla vám metafora Superman = hasič = Superman? Protože 11. září prodává. Tak zpět k Batmanovi. Směje se nebo dělá to, co Batman dělá místo úsměvu. Jemu se lidský převlek udržuje snadno, a proto se odváží nadčlověku radit. Má prodat vesmírnou stanici, ve které teď bydlí…

„… a použít ty peníze na vymýcení chudoby v Somálsku.”

Adam Blake alias kapitán Kometa se mění pod Morrisonovým vedením v někoho, kdo dokáže udělat synovi Kryptonu z mozku piliny a ten se následně stává skvělým chirurgem. I takových zvratů se čtenář dočká na prostoru čtyř stran. Podíváme se do Kiráku, kde se neObama stará o „dobro všech”. Pokud vás předchozí řádky matou, podařilo se zde vykreslit celkovou atmosféru komiksu. Chybí zde časová osa, kotva, podle které by se dalo orientovat v ději. Titulní nosný příběh o krádeži holčičky a souboji s Kometou patří k nejucelenějším a to v něm proskáčeme minulost obou dvou borců. Přiložené příběhy pak zachycují kusy mozaiky, kde vidíme chlapce, který ukradl Supermanův plášť, vznik nových a prozatím nevyužitých padouchů nebo zmíněné náhledy do alternativních vesmírů. Lex Luthor má pouze drobná camea. Není to škoda. * „Četl jsem nekrolog od Lois Laneové.”*

Grant Morrison sází na zábavu a na vtipy, které jsou na úkor pana S. Utahuje si z jeho dokonalosti a smyslu pro povinnost. Baví se jeho kolohnátskou dezorientovaností v (ne)realistickém světě a nechává ho správně fungovat jen v té nadsazené rovině. Odkazy, hlášky i Moralesova neselhávající kresba, to všechno je podružné. Výhra je ve schopnosti reflektovat dnešní svět a dnešní, v nejistotě ukotvené lidi. Uvidíme, kam to povede.

Info

Rags Morales, Grant Morrison - Superman Action Comics 2: Neprůstřelný (BB/Art, 2013, překlad Martin D. Antonín)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=2964

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komix

Psycho (Sága 4)

Psycho (Sága 4)

3DDI3 |
Čtvrtá Sága nabízí nový rozjezd plný slibných zápletek. Hrdinové si odpočinuli a moc jim to nesedlo, tak Vaughan v závěru šlape na plyn a navnazuje na pokračování.
Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

3DDI3 |
Nový světový řád. Už tu bylo několik lidí, kteří se ho pokoušeli ustavit, ale podařilo se to až Elaini Bellocové, nenápadné dívence s uhlově černými vlasy.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were

Akce

baset (do jak to pude)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)