Články / Reporty

Blues je naživu a má se fajn (Buddy Guy)

Blues je naživu a má se fajn (Buddy Guy)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Reporty | 09.11.2018

Šumperský bluesový svátek Blues Alive sice warm-up párty nepořádá, koncert, který opanoval Velký sál pražské Lucerny, by se za něco takového ale dal označit. Větší legendu žánru, než je Buddy Guy, jsme tady už dlouho neměli (srovnatelná jsou možná první vystoupení B. B. Kinga nebo Johnnyho Wintera) a téměř vyprodaný koncert může zastínit celý třídenní festival. Pro mnohé fanoušky to možná byla i truchlivá volba - legenda, nebo každoroční tradice? Buddy Guy, hvězda chicagského blues, vzor, inspirace a učitel jiných kytarových legend, spoluhráč snad kohokoliv, kdo v kytarové hře něco ve druhé polovině dvacátého století znamenal. To je panečku renomé. Však taky tohohle dvaaosmdesátiletého pána přivítala Lucerna aplausem vestoje.

V setlistu byly namíchány autorské věci, které se už dávno staly klasikou (Everyday I've Got the Blues), s novinkami (opět aplaudovaná Cognac, navíc zahraná v publiku), se standardy (Boom Boom, Hoochie Coochie Man) a s těmi, které u Guye zdomácněly a moc se neřeší jejich původ (Fever). Vzpomínalo se ale i na další kytarové mistry, Hendrixe, Claptona, Kinga. K výbuchům nadšení stačilo pár tónů a potutelný úsměv. Ten Guye prakticky neopouštěl. S naprostou nenuceností sázel lehké tanečky i kytarové vtípky - hraní za zády či zuby spolehlivě trumflo intro ke "creamovské" Sunshine of Your Love hrané ručníkem. Buddy Guy není typem přesného nebo profesorského kytaristy (jako Clapton nebo třeba předskaující Luboš Andršt), jeho styl je uvolněný, ba ležérní. Jediným tónem či krátkým lickem, který je zdánlivě náhodně posazený do hry ostatních, řekne ale mnohé. A to je umění. Jeho hra je pádná, úsporná, k věci, není "rozkecaná".

Vlastně tomu nic nechybělo. Hvězda ve skvělé náladě, dokonalá doprovodná kapela schopná bleskově reagovat na "šéfovy" momentální nápady, multigenerační poučené publikum i ve své podstatě hity. Nejlepším lékem na podzimní splíny je blues. Obvykle přichází ta nejlepší kúra s lázeňským pobytem v Šumperku v půlce listopadu, letos začala o týden dřív.

Info

Buddy Guy (us) + Luboš Andršt a Energit
8. 11. 2018 Palác Lucerna - Velký sál, Praha

foto: Tomáš S. Polívka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články