Články / Rozhovory

Broněk Slezák: Vypíchnout jednoho interpreta MišMaš party?

Broněk Slezák: Vypíchnout jednoho interpreta MišMaš party?

redakce | Články / Rozhovory | 13.06.2017

Festival MišMaš party na statku Ústsko u Bojkovic je z těch, na které jezdíme a o kterých píšeme dlouhodobě. Taky aby ne, když se letos už bude konat čtyřiadvacátý ročník a podobných festivalů s takovou tradicí u nás moc nenajdeme. Do Bílých Karpat míří fanoušci z celé republiky i ze Slovenska, tak jsme se zeptali jednoho z organizátorů Broňka Slezáka, jak se věci měly a jak se věci mají.

MišMaš je předpokládám nomen omen, nehledíte na styly a žánry, ale na dobrou muziku. Neznamená to ale zároveň, že přijíždí část lidí, kterým nejde o kapely, ale o setkání jako takové?
To je asi vůbec ta nejdůležitější otázka. Osm z deseti lidí z nejužšího týmu, který MišMaš dělá, totiž muzika v podstatě nezajímá. Pak vznikají třenice, protože těch osm razí názor, že tak to má i většina návštěvníků. Nicméně pro mě coby jednoho z dramaturgů je MišMaš tábor s kamarády, dovolená pod stanem, oheň, začátek léta a pohoda. Kapely jsou pak vyvrcholením a důvodem, proč se tam dokážeme sejít. A to, že těch lidí jezdí tolik a umožnují nám si plnit hudební sny, je naprosto úžasná věc a asi bych si do konce života vyčítal, že jsme to nezkusili, když ta možnost byla. A jsem pevně přesvědčený, že dost lidí to vnímá podobně.

Jak se má statek Ústsko, v jaké je kondici? A děje se v něm něco přes rok?
Majitel, což je jeden z naší party, se před pár lety definitivně vrátil z Londýna a převzal „grunt“ po tátovi. Na pozemcích vedle Ústska má krávy, louka, kde se stanuje, dává seno pro dobytek. Na samotném Ústsku se přes zimu neděje, kromě návštěv zlodějů, celkem nic, ale od května do konce září se tam dělají téměř každý víkend soukromé akce, svatby, narozeniny, setkání apod. Taky bych zmínil každoroční týdenní umělecké sympozium Slepý pes. Díky tomu všemu se chystají další investice do zázemí jako zvětšení krytých prostor, toalety, kuchyně, nová krytina na střechu pod bar, etc. Nezdá se to, ale jsou to desítky tisíc, které zvelebování spolkne.

report z jednoho z minulých ročníků čtete zde

Hlavní body programu? Bude letošní ročník něčím zvláštní?
Vypíchnout jednoho interpreta? Jasně, to, že přijede Slim Cessna, je neuvěřitelná věc, pro hodně lidí bude svátek vystoupení Bratrů Orffů, taky koncerty Hańby, Ceschiho nebo White Wine budou nepochybně skvělé, ale já se těším na všechno a na všechny. I po těch letech na to, že to prostě bude, že se to vůbec všechno děje. To je svátek pro nás všechny. Letos bude asi tak největší změna u cimbálu, bude se střídat s pouličními muzikanty, jinak pojedeme ve stejných kolejích jako loni – dvě velké scény, folkpunková bar stage, elektronická Bassta fidli, po loňské premiéře nehudební Ulité kafé. Na malý festival toho podle mě není málo.

Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Jsme závislí pouze na tom, kolik lidí přijde. I když akce roste, rozhodnutí neřešit žádné granty nebo dotace se nijak nezměnilo. Sice jsme meziročně zdražili kvůli plánovaným investicím a letošnímu programu, nicméně doufáme, že lidí dorazí plus mínus stejně jako loni. Víc už by bylo na úkor komfortu, pokud by jich dorazilo málo, tak se uvidí, co dál.

fotogalerie z roku 2015 tady a z roku 2016 zase zde

Jak se díváš na tuzemské festivaly, jejich úroveň, nabídku a celkovou tvář? Není jich moc?
Jezdím každý rok (od roku 2001) na Pohodu, kterou neberu jako zahraniční festival. I když si pokaždé řeknu, že napřesrok na tak velký festival už nepojedu, tak si to rozmyslím a nelituju. Jinak jsem rezignoval na sledování toho, co se děje na nějakých festivalech typu Rock for People apod. Myslím si, že je super, že vzniká hodně těch úplně nejmenších akcí jako Hohřice fest, Noise party nebo třeba Sun wu kung.

Ve vašem regionu se koná ještě jeden zajímavý festival, myslím Besedu u Bigbítu. Jezdíte na ní? Máte nějaké společné zájmy nebo spojnice?
Zdeněk Neusar (jeden z pořadatelů Besedy u Bigbítu, pozn. ed.) tvrdí, že Mišmaš je na tom stejně jako Beseda před pár lety. Já osobně si to nemyslím a určitě chci MišMaš směřovat jinam. Což ovšem neznamená, že bych proti ní něco měl. Naopak, loni jsme, tedy dramaturgická sekce, v Tasově byli a bylo to super. Letos určitě přijede minimálně Zdeněk k nám a my na Besedu.

Nejzajímavější letošní hudba, kterou jsi slyšel?
Aktuálně si ujíždím na nových deskách Slowdive a Jesus and the Mary Chain, ale na to ses asi neptal. Nejzajímavější objev je Jakub Šimanský, výborní jsou Ette Enaka a velké očekávání vzbuzují po prvních posleších Pátí na světě.


Info

MišMaš party no. 24
16. - 17. 6. 2017
Statek Ústsko, Bojkovice
www.facebook.com/events/663420907192376
www.facebook.com/MisMasParty

foto © Vlastimil Vojáček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články