PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Chromatické riffy My Dead Cat

Chromatické riffy My Dead Cat

|

Tihle kluci z Brna jsou už na první pohled sympatičtí alespoň jednou věcí: když se podíváte na jejich fotky, bude vám jasné, že nehrají jen tak pro image, a to se odráží i v hudbě. Nemodelují svou produkci podle určitých trendů a jsou eklektičtí, i když netvrdím, že by se vymykali možnosti zaškatulkování, to se říká o lecčem a nevidím důvod, proč by to mělo být pozitivum. My Dead Cat sice nemají jednoznačnou nálepku, ale to neznamená, že by se o nich v rámci žánrů nedalo mluvit: alternativní college rock devadesátých let, dark-surfové kytary, jazzové bicí a místy temný postpunkový zpěv.

Předností alba je, jak je nahrané. Najdou se malé chybičky, jako když jsou kytary a níže položené vokály v podobné frekvenci, takže hlas poněkud zaniká. Příkladem je song Air Sickness, v jehož úvodu jsou pod kytarou slabě slyšet drnčící pružiny od virblu – přesně tyhle detaily je odlišují od sterilní dokonalosti hitparádových desek a právě ony dávají nahrávce prostor a autentičnost.

Na Shortcut to Hell není moc kytarových sól – z devíti písní je náznak až v šesté skladbě No Place to Go se zajímavým chromatickým riffem. My Dead Cat se snaží nevázat jen na jeden druh progrese, a tak album, které melodicky začíná (Electric Train) jako něco z Brighten the Corners od Pavement rychle přibírá punkové vokály (Rip Me Off) a následně i nostalgicky rock’n’rollové nápodoby lámané v synkopických rytmech (Broken Leaves).

Ke konci alba se dějí dvě zajímavé věci. A Cat Comes Along nabízí nejvýraznější využití synťáku a zároveň určité zvážnění, vzpomněl jsem si na starší Bloc Party. A závěrečná The Lights obsahuje překvapivé zlomy a pěkný naléhavý závěr. Celá deska představuje zajímavý protiklad k chirurgickým nahrávkám současnosti, aniž by ztrácela na organizovanosti. Navzdory svému počátečnímu odporu nakonec mrtvé kočce podléhám.

Info

My Dead Cat – Shortcut to Hell (self-released, 2012)
http://mydeadcat777.bandcamp.com
http://www.mydeadcat.cz

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Pro ty, kdo vědí (Knower)

Pro ty, kdo vědí (Knower)

Mašout |
Ve funky-popovém vývaru, kde plave jemně krájený hip hop, masité kusy ravu, trochu strouhaného dream housu s nasekaným elektrem, zakápnutém deckou dubstepu... Knower.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were

Akce

Kaleo (is)

Lucerna - Velký sál, Praha
zvíře jménem podzim (do 22/11)
baset (do jak to pude)
avishai cohen (do 21/12)