Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: Tekuté nebe nad Berlínem i síla švýcarského Nepálu

Co právě v elektru kutěj: Tekuté nebe nad Berlínem i síla švýcarského Nepálu

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 31.05.2018

Dokonalou ambientní zvukovou architekturu přinášejí němečtí elektronici Omsk Information a Dr. Walker, tedy Chad Carrier a Ingmar Koch, známí také pod jmény řady dalších projektů. Album Mescaline Muzzikkk tvoří dva více než půlhodinové tracky. Plynule navazující konkrétní zvuky, plochy, útržky lidských hlasů i náznaky melodií. Experiment zní nápaditě, jeho energie se v dlouhých stopážích neztrácí, naopak drží a plyne po celou dobu povedeného alba. To není jejich první kolaborací, jen letos vydali stylově zcela odlišné, taneční EP Cafe Keese. Mescaline Muzzikkk vyšlo digitálně i kazetově u brněnského labelu Nona.


Experimentální future trip hop/pop s duchovním feelingem? Švýcarská producentka a zpěvačka nepálského původu Aïsha Devi (dříve tvořila coby Kate Wax) na novince DNA Feelings uhrane od první sekundy. Omamný klid i síla hudební estetiky, kde si podávají ruce spiritualita a dokonale propracovaný a ostrý zvuk. Cíl je uhrančivá a originální píseň, jejíž „future“ energii ještě povyšuje hlasový projev. Meditativní zamlžený vokál, melodický zpěv, deklamace s rapovým feelingem, jako z těch nejzakouřenějších triphopových klubů.


Slezské punkové podzemí, tepající 8bitová elektronika podmáznutá breakcorovými rytmy. Polský Kajaxian Hero hraje na veselejší notu, kde se nervně střídají jednoduché, až veselé melodie a vyhrávky. Domácí teh(A)nu přináší propracovanější, temnější a tvrdší polohu. Split vyšel u Korobushka Records.


Rhys Fulber z Front Line Assembly má techno rád. Májové album Your Dystopia, My Utopia láká na taneční parket, nesmíme ale zapomínat, že jde o starého industrialistu. Spíše než pod kvetoucími stromy se tady líbá v sevření ocelové šedi, pravidelných rytmů, nasamplovaných hlasů a strojové přesnosti. Old school techno industrial pro tohle tisíciletí vychází příznačně u labelu Sonic Groove, jehož domovem je i jeden z domovů daných stylů - Berlín.


Humma Humma, Ograja, Luft a další. To vše jsou experimentální projekty vycházející na labelu Jedno velké ucho, za kterým stojí od 90. let zvukový dobrodruh Víťa Švec. Album See You on the Other Side je o příjemně vyprázdněné mysli, hlubokém dechu a plutí na oblacích zvukových ploch. Titulní track je podáván ve dvou předlouhých dávkách, po poklidné základní verzi přichází zvukově "špinavější" drone only mix, klid a hluboký nádech-výdech je ale zachován i zde.


Belgičtí experimentátoři Pablo’s Eye svůj mix ambientní a downtempové elektroniky s živými nástroji hrají už tři dekády, debutové eponymní album vyšlo v roce 1989. Spring Break je kompilací z dosavadní tvorby a nabízí tu více ambientní, poklidnou a arty tvář kapely. Pablo’s Eye to ovšem umí tak, že ani v nejzasněnějších okamžicích neztrácejí energii a neutápějí se ve vzduchoprázdnu. Totální vyklidněnost, ke které se přidává i ženský recitativ, viola, dechy, kytary a další prvky, ambient a downtempo, které se nebojí ani jazzu. Na červen má pak belgický label Stroon připravenou i další kompilaci, Bardo for Pablo.Info

foto: Aïsha Devi (facebook umělkyně)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články