Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: Jak se potí klubeři a jak baleťáci

Co právě v elektru kutěj: Jak se potí klubeři a jak baleťáci

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 09.11.2018

Moderní tanec a moderní hudba. Americká producentka Jlin nahrála hudební doprovod k tanečnímu představení britského choreografa a režiséra Waynea McGregora a setkání dvou osobností dalo vzniknout také albu Autobiography (Music From Wayne McGregor´s Autobiography), které je dalším důkazem vizionářství a kvality Jliny produkce. Deska nabízí dvě tváře. Pomalé, propracované skladby, klidná místa, kde atmosféru tvoří jen jemné preludování, klavír, zvuky přírody, něžné perkuse a další. Energické footworkové juke elektronické experimentování pak tvoří větší část celku. Tvrdé sekané beaty, prskající elektronika, basové podklady, to vše v kreativních aranžmá. Výjimečně se do instrumentálních tracků ozve i lidský hlas, který je pouze dalším atmosférickým úkazem, který zapadá do zvuku a energie okamžiku. Jak řekla sama Jlin, do díla se pustila s velkou chutí, s uznávaným choreografem našla společnou řeč už od prvního setkání.

Ostravský label Deafmutet Records patří mezi zavedené značky taneční scény a kdo rád tvrdé a temné drum’n’bassové a jungleové vize koketující se současnými styly, měl by bez okolků zamířit právě sem. Nejnověji tu najdete singl High and Low/Nerv projektu Mellifera.

Noise elektronické plochy a melodie, hroutící a valící se loopy ve vzájemných harmoniích, pod tím klasický techno beat. Tittingur je slovenské producentské duo, které momentálně sídlí v Kodani. Novinka Beings je dosti temná věc, která ale zároveň jede a baví všudypřítomnou energií. Experiment, hluk, halucinogenní zvuková deka, skřípající rez, zdánlivý chaos a běs. Vše dokonale vyvážené a produkčně ošetřené tak, že ve finále vlastně všechno dává smysl. Jen si tu dekadenci připustit k tělu!

Pražský producent Dizzcock vydal novinku Unreal u Baba Vanga. Ta nabízí taneční jízdu s prvky trapu a footworku. Noc, ulice, klub. Pod temnými barvami a náladami instrumentálních tracků bliká spousta energie. Nervní loopy, samply a zvuky tu žijí ve společných smyčkách a kdo se odváží vstoupit, zahltí ho i jemné melodie a nohy podbije valivý bass. Silná a hustá halucinogenní mlha. Ospalost střídají přívaly taneční energie, hypnotické stavy krmí útržky reálných zvuků, svět kolem se točí i zpomaluje jako experimentální film. Nebo je to jenom sen?

Malý návrat do léta - album vyšlo v srpnu, ale bylo by škoda ho opomenout. Britský producent Felix Manuel aka Djrum zní na letošním Portrait With Firewood zadýmeně, atmosféricky i barevně. Méně je někdy více a Djrum dává méně progresu, ale nabízí dotaženou producentskou práci. Svěží dub techno elektronika i zasmušilost, kde se tanečno přirozeně přelévá v ambientní i lehce jazzovou snivost a naopak. Současně znějící UK undergroundová klubová pohlednice z dob, kdy se tomu všemu ještě říkalo dub (bez stepu), techno, ambient nebo trip hop a basy nezněly pořád dokola v těch až legračních vrtulovitých dronech.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články