Články / Recenze

Co vy, děti, se svou vintage hudbou? (Lana Del Rey)

Co vy, děti, se svou vintage hudbou? (Lana Del Rey)

Tomáš Kouřil | Články / Recenze | 04.09.2017

Lana Del Rey obohatila naše hudební knihovny o desítky posmutnělých, ale zároveň vzletných písní. Oblíbili jsme si její uhrančivě velkolepé songy, zakoukali se do jejích nepřítomných očí a nechávali se unášet. Talentem, s nímž do současné populární hudby vnesla nostalgický patos a možná trochu nečekaně si získala zástupy posluchačů.

Ani jedna ze skladeb na jejím pátém albu není vyloženě hitová a více než hodinová stopáž nepřipraveného posluchače snadno ukolébá. Navíc nám připomene, že Lana Del Rey dovede skládat i kusy, které nejsou velikášsko-truchlivými hymnami, ale spíše propracovanými, klidnými baladami. A přesně z takových písní je složená nová deska.


Lust for Life nefunguje na první dobrou, zpočátku se dokonce dostavují rozpaky, ovšem po několika posleších album roste. A jinak než dříve – poprvé se výrazněji objevuje elektronika a rap, a zpěvačka, které bývají vytýkány rozpačité koncerty, tu přes prvotní nenápadnost ukazuje, jak dovede pracovat s hlasem. Už ji neposloucháme jen pro jeho barvu, ale proto, že i ve své stále smutně zabarvené osudovosti dovede zachytit pestrost, kterou život nese. Je tklivá jako vždy, poprvé nám ale ukazuje, že nic není černobílé. Vokálem, s nímž dovede zakouzlit, hudbou, kterou umí přirozeně obohatit, i texty, v nichž bezprostředně promlouvá k současné generaci: „Co vy, děti, se svou vintage hudbou, kterou posloucháte přes satelity – jste součástí minulosti, ale teď jste i budoucnost.“

Info

Lana Del Rey - Lust for Life (Interscope, 2017)
www.lanadelrey.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články