Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2017 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 01.01.2018

S přelomem roků všude samý žebříček. Balance, bilance, radosti a lásky. Žebříčkům bude znovu věnován celý tento týden, ode dneška začneme představovat pět domácích a zahraničních alb, která se v hlasování redaktorů a dalších přispěvatelů Full Moonu umístila nejvýše. V pátek pak s celkovým vítězem oznámíme kompletní pořadí. Připrav se, pozor, hrajem.

Domácí

5. Fiordmoss – Kingdom Come (Fathermother) 36 bodů
Je to trochu jako severská sága, tři Moraváci, kteří se vydali do Berlína, aby... Co vlastně? Tak třeba natočit desku bez kompromisů, která bude mít světový zvuk a fungovat v kontextu místní scény. Debut Kingdom Come nevznikal lehce, ale Fiordmoss kašlou na zkratky a radši kráčí nejtemnějším lesem.

"Měl jsem takovou vizi nebo spíše sen. Sen o české kapele, která tak úplně česká není, a (nejen) proto v tuzemské konkurenci nápadně vyčuhuje. A pak jsem zjistil, že nesním. Fiordmoss sice vznikli v Brně, ale kde jim začalo být brzy poněkud těsno, pročež se přesunuli do Berlína a dosavadní tříčlennou sestavu ve složení Petra Hermanová, Roman Přikryl a Jan Boroš rozšířili o norskou krev Jona-Eirika Bosky. Pobláznění z vítězství v kategorii Objev roku na premiérovém ročníku cen Vinyla nepodlehli a zarputile si šli za svým. Trpělivě, mimo zdejší scénu a na ní vyšlapané cestičky..." (Shaqualyck, Full Moon #78)


47 hlasujících vybíralo ze 109 albZahraničí

5. The National – Sleep Well Beast (Matador) 21 bodů
Recenze na nové album The National se předháněly v charakteristikách "o něco lepší než High Violet, o něco horší než The Boxer" a tak dále. Komu tím prospějete, chce se říct. The National do světa vypustili šelmu, která kouše možná nenápadně, zato neustále. Mluví se o posunu k elektronice, řešení vztahů a terapii, která (možná) zachránila Mattu Berningerovi manželství, Shaqualyck v recenzi pro Full Moon #77 dokonce psal: "Všichni máme své démony, které je lepší nechat spát." Anebo taky ne.

"Že budou texty hodně osobní, ale i velmi neosobní, potažmo politické (The System Only Dreams in Total Darkness), se dalo čekat. Jakkoliv idylickým párem se Matt Berninger s Carin Besser zdají být, ti zkušenější vědí, že manželství je dennodenní řehole. Nepřekvapí tudíž ani, že na řadě textů postavených jako konverzace mezi párem pracovali tihle dva společně. Natočit desku o manželství, respektive jeho bolestivém rozpadu, se leckomu může zdát jako šílenství, podle mého je to ten nejgeniálnější nápad na světě." (Veronika Miksová, Full Moon #77)


58 hlasujících vybíralo z 211 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články