PLAYER FM

Články / Reporty

Reporty

Dobře dobře!! Tak ještě poslední dvě písničky!

Dobře dobře!! Tak ještě poslední dvě písničky!

|

„Dobrý večer. Chcete nahoru nebo dolů?“ vítá nás otázka v oldies klubu Fičák. Sestra si nechává vysvětlit, co to znamená, a ochotně mě následuje k sezení „nahoře“ v nejvyhlášenějším gejbaru v okolí. Nejsme tady náhodou – hraje kapela, která má na pažbě více než dvě stě vystoupení (zdroj – magazín Metropolis). Nečekaně teplým večerem elektrizuje touha, očekávání, chtíč. Dnes totiž zazní hlasy, tóny a barvy hudby dávno zesnulého Jiřího Schelingera (1951-1981).

Po anketě „kde jste se dozvěděli o našem klubu“ (kterou jsem odbyl odpovědí „tady poblíž parkuju“) jsme se dostali do prostor vskutku retro – a taky trochu hokejové – hospody. Bylo plno. Asi čtyři lidi se nahýbali, aby viděli od baru na už rozjetou kapelu. Šťastlivci, kteří seděli v přední části klubu, nás pustili mezi sebe. Najednou jsme byli šťastlivci i my. Bylo nás tam asi pět. Víc lidí by se nevlezlo. Tak moc plno bylo!

Po úvodních, klasických schelingerovských hitech (Zemětřesení, Závodník, Já to vím...) přišlo něco nečekaného – při hitovce Jahody mražený, asi v polovině písničky, přešla kapela, mimochodem skvěle muzikantsky nabitá, na řízný a hlasitý punk rock. Vážně! Sestra se naklonila a do ucha mi zakřičela: „Doomriders!“ A to nebylo všechno. Po řežbě přišel další šok. Frontman ohlásil: „No a teď něco od Black Sabbath.“ Načež spustili cover A National Acrobat. Ano, těch Black Sabbath, kteří v 70. letech zvažovali Schelingera jako náhradu za Osbourna. [Na(ne)štěstí Schelingerova kapela tenkrát odjela na turné do Ruska a následně na nabídku všichni z bandu definitivně zapomněli v Polsku, kde předskakovali Smokie.]

Tohle už se rozdýchávalo o poznání hůř. Atmosféra houstla přímo úměrně zvyšování alkoholu v krvi hudebníků. A v prostoru zhruba dvacet čtverečních metrů vzniklo něco, co si lze představit jen na zhurta metalových koncertech – pískalo mi v uších, ne nepodobně jako na nedávných Trigger Effect. Fakt! Koncert je kompletně natočen. Kdo tam nebyl, může se podívat – a litovat.

Závěr byl hlasitý. A tvrdý. Pánové Laďa Loucký (zpěv), Daniel Bůbela (kytara), Martin Návrat (kytara), Kuba Šimoník (basa), Jiří Machyl (bubny) odehráli velmi kvalitní, byť ne zcela původní set. Nebýt to revival, poklona by byla... byla! Každý muzikant si však musí vydělat na struny nebo sunar a není pochyb, že ve svých kapelách jistě předvádí to, co nejlépe umí – tedy skěle ovládat své nástroje a hlas. Ve Fičáku ale zůstali ve stínu Schelingerovy party. A i přes všechna nejvyhranější sóla, bubenické přechnody a celkovou propracovanost zůstali... zastínění.

Konkurenční gejbar v Brně mívá obvykle ve čtvrtek taky program, ale udělal jsem výjimku a do Bora nešel. Po ohlášeném konci jsem ještě z dálky slyšel jekot fanynky a slova v ohuleném repráku: „Dobře dobře!! Tak ještě poslední dvě písničky!“ Na ně už jsem se nevrátil. Měl jsem dost.

Info

Schelinger revival
6. 6. 2013 Fičák, Brno

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Reporty

Když si ženy hrají (Monika Werkstatt)

Když si ženy hrají (Monika Werkstatt)

blueskin |
Jako by se ani nejednalo o koncert čtyř výjimečných hudebnic, ale spíš o nějaký společenskovědný kongres. Ten večer byl ale přece jen především ve znamení hudby.
Láska se nečte! (Converge a ti druzí)

Láska se nečte! (Converge a ti druzí)

WAGHiSS666 |
V Majesticu se podlaha plní ozajstnými metlami, co na eventu fňukaj, proč mají vlasatí supportovat každý jen po půl hodině. Překvapuje mě, že si ke kafi můžu zapálit...

xp recenze

Aneta Langerová - Na vlně Radosti 80% Aneta Langerová - Na vlně Radosti
Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell

Akce

zrní (do 11/10)
fotoexpo (do 21/10)
blues alive (do 18/11)
bluefest (do 13/11)
jazz go to town (do 14/10)