PLAYER FM

Články / Offtopic / Soundtrax

Soundtrax

Ex Machina: může člověk milovat robota?

Ex Machina: může člověk milovat robota?

|

Může člověk milovat robota? Může robot milovat člověka? Může robot chtít zabít člověka? Alex Garland ve svém režijním debutu představuje vizi blízké budoucnosti, kde geniální vědec (Oscar Isaac) zkoumá limity robotiky, mezidruhovou interakci s lidským exemplářem (Domhnall Gleeson) a také nachází odpověď na otázku; pokud by robotem byla žena (Alicia Vikander), byla by dokonalá?

Hudební složku dostal na starost hudební producent a instrumentalista britských Portishead Geoff Barrow a melancholik Ben Salisbury. Na rozdíl od jejich minulé placky Drokk: Music Inspired By Mega-City One s nevydanou hudbou k remaku Soudce Dredda se duo drží v ambientních nížinách. Kompozice složená z atmosférických syntezátorových hluků vnáší do děje potřebnou cizost a nejistotu. Ať už jde o decentní drnkání na elektrickou kytaru nebo plíživé smyčky ve stylu Briana Ena nebo… Portishead, rytmika a tep je pomalejší. Výsledné album je spíše konstruktem hudby použité ve filmu než její přímou kopií a zajímavý mix organické a elektronické hudby je paradoxně využitý naopak. Mechanický, syntezátorový zvuk se proplétá tématy lidí, ale pro téma robotické Avy využilo duo především organické hudby. Poslední skladbu si pro sebe utrhnul audiovizuální umělec CUTS a doplňuje kompozici poctou robotickým osmdesátkám.

Na poslech má album příjemně tísnivou chuť, ale malinko schází výraznější momenty, vystupuje pouze téma Avy na skleněnou harmoniku. Poměrně nepříjemné je v některých místech i popuštění uzdy veškeré té elektronice, která bolí v uších jako brzdící rychlík Brno-Ostrava.

Info

Geoff Barrow / Ben Salisbury - Ex Machina (Back Lot Music, 2015)
www.itunes.apple.com/gb/album/ex-machina-original-motion/id958817926

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Soundtrax

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

3DDI3 |
Drony, experimentální smyčky à la mlácení kladiva do hřebíku nebo burácení z ranku Junkieho XL sice překvapivě docela fungují, ale posluchači namlsanému předchozími soundtracky nemohou stačit.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were

Akce

Kaleo (is)

Lucerna - Velký sál, Praha
zvíře jménem podzim (do 22/11)
baset (do jak to pude)
avishai cohen (do 21/12)