PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Fénix Ibeyi?

Fénix Ibeyi?

|

Sesterské duo Ibeyi přichází po dvou letech s teprve druhou deskou, i tak na sebe dokázalo upoutat pozornost samotné Adele, která na sociálních sítích projevila náklonnost k nové nahrávce Ash. Lisa-Kaindé a Naomi Díaz nadále zůstávají věrné svému jedinečnému zvuku, odrážejícímu jejich francouzsko-kubánské kořeny. Ty se v jejich hudbě projevují jak v instrumentální složce, kde využívají tradičních perkusí, tak v textech, když zpívají nejen v angličtině, ale také ve španělštině nebo v tradičním nigerijském jazyce Yoruba, z něhož vychází i název skupiny (výraz Ibeyi popisuje jedinečné duchovní pouto mezi dvojčaty).

Album otevírá téměř a capella skladba I Carried This for Years, která už svými prvními tóny balancujícími na hranici nelibozvučnosti strhává posluchače do neobvyklé atmosféry prostupující celou deskou. Plynule navazující Away Away, první singl, vnáší svým textem kapku naděje do nejistoty života, podpořenou hypnotizujícími hlasovými harmoniemi. Oproti debutu Ibeyi působí tato nahrávka díky skladbám jako Valé, Waves či Transmission/Michaleon poněkud klidněji a pozitivněji, nevyhýbá se ale ani tématům politickým a společenským. Druhý singl Deathless popisuje zkušenost s rasistickými předsudky policie a svým mocným a nebojácným postojem připomíná Beyoncé a její Lemonade. Ibeyi zde doprovází jazzový saxofonista Kamasi Washington a gospelový pěvecký sbor, který lze v pozadí slyšet v několika dalších skladbách. Melodramatická No Man Is Big Enough for My Arms pak kombinuje výjimečně silnou skladbu s úryvky promluv bývalé první dámy Michelle Obamy, která upozorňuje na negativní postoj k ženám.


Nejvíce vybočuje další ze singlů Me Voy, ktery je s prvky reaggetonu nejtanečnější skladbou, v jádru si ale zachovává jedinečnou atmosféričnost a na albu tak nepůsobí jako trn v oku. Nejslabším momentem je píseň Numb, která se po energickými perkusemi a harmoniemi nabité When Will I Learn jeví poněkud nudně.

Svým debutem si Ibeyi vybudovali nemalou fanouškovskou základnu, kterou svou novou deskou nezklamali. Nevšedními fascinujícími melodiemi a jazykově ne příliš náročnými, ale procítěnými texty dokáží posluchače provést svou bolestí i radostí. Po oplakání ztráty (na prvním albu) vstupují sestry do odvážnější éry, konfrontující přítomnost a nabírající sílu pro boj za budoucnost.

Info

Ibeyi – Ash (XL Recordings, 2017)
www.ibeyi.fr

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Architekti nálad (Wolf Alice)

Architekti nálad (Wolf Alice)

Shaqualyck |
Mnoho povyku pro nic? Kdepak. Druhá řadovka den ode dne populárnější formace ze severního Londýna dává na srozuměnou, že tahle kapela to s dobýváním nejvyšších příček myslí vážně.
:) (Joker)

:) (Joker)

3DDI3 |
Díky obrovskému úspěchu anti-superhrdinského komiksu Lex Luthor: Muž z oceli bylo jen logické, že tvůrčí dvojice dostala do péče i příběh věnovaný Jokerovi.

xp recenze

Ikonika - Distractions 80% Ikonika - Distractions
Forest Swords - Compassion 100% Forest Swords - Compassion
Fallgrapp - V hmle 80% Fallgrapp - V hmle
Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora 90% Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora
Budoár staré dámy - Sůl 80% Budoár staré dámy - Sůl
Eminem - Revival 80% Eminem - Revival
Asking Alexandria - Asking Alexandria 80% Asking Alexandria - Asking Alexandria
Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art

Akce

franz ferdinand (do 9/3)
sofa surfers (do 4/3)
pragueshorts (do 22/1)
Animal Music (do