PLAYER FM

Články / Reporty

Reporty

Film a živá hudba: Lulu vs. Tomáš Vtípil

Film a živá hudba: Lulu vs. Tomáš Vtípil

|

Dnes němý film představil Astu Nielsenovou. V roli, kterou představovala ve filmu Lulu režiséra Leopolda Jessnera z roku 1923, už nebyla ani tak divou jako děvkou.

Tomáš Vtípil startuje samply z laptopu. Šumění, ruchy, dlouhé rozostřené plochy. V ten moment ještě sleduju plátno, kde Lulu ničí prvního chlápka. Pak se ale pan multiinstrumentalista pouští do dění boucháním na elektrický buben, šepoty do mikrofonu a nekontrolovanými údery do piána. Má pozornost se z plátna přesouvá na hudebníka. Začíná show s neurotikem v hlavní roli. Jedna ruka na laptopu, druhá na piánu, mlaskáním do mikrofonu reaguje na obrazy filmu. Prásk do klaviatury! Lulu si pomalu vyřizuje účet s dalším manželem, Vtípil si bere housle, pak píšťalku, zvuky smyčkuje a mění dynamiku.

V druhé polovině filmu ustupují z hudební improvizace samply a ničivou silou je živé smyčkování, které se i přes používání akustických nástrojů nese dál v duchu industriální elektroniky. Vtípil bubnuje na své tělo dlaněmi, paličky dopadají na strunění piana, změť zefektovaných houslí s ostrými údery do stolu přerůstá v noiseový projev, Lulu ničí třetího manžela. Dívám se ke dveřím, kolik diváků opouští sál, bubínky jsou vystaveny velkému náporu. Při brutálním pískotu jak z dlouhé zpětné vazby to pár lidí balí. Film se blíží do finále a když si jde stín fízla pro vražedkyni, Vtípil zesiluje mixák na maximum. Opona padá, ale on hraje dál. Mám chuť stát v přední řadě a kývat hlavou do rytmu.

Vtípilův teror udělal z filmu frašku. Donutil mě smát se, i když na plátně nebylo nic k smíchu. Šlo o doprovod zcela jiného druhu, audiovizuální show a live performance chovance psychiatrické léčebny. Noise bez hluchých míst.

Info

Lulu (hudební doprovod: Tomáš Vtípil)
29. 7. 2014, Kino Hvězda, Letní filmová škola, Uherské Hradiště
www.lfs.cz

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Reporty

Vzpomínáme s Kauan

Vzpomínáme s Kauan

Tomáš Kaňka |
Kauan. Sál plný, po spuštění prvních tónů obeznámený, že zvukově bude dobře. Housle melodicky vedou, netonou v hlukové mase.

xp recenze

Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were
Imodium - Element 80% Imodium - Element
Hurts - Desire 80% Hurts - Desire
Kamasi Washington - Harmony Of Difference 90% Kamasi Washington - Harmony Of Difference
Olympic - 66 nej + 1 80% Olympic - 66 nej + 1

Akce

mfdf (do 29/10)
kino brasil (do 5/11)
blues alive (do 18/11)
beth hart (do 6/11)
next festival (do 25/10)