Články / Reporty

Film a živá hudba: Tanec svatého Víta vs Jan Plíhal

Film a živá hudba: Tanec svatého Víta vs Jan Plíhal

keša | Články / Reporty | 27.07.2013

Cyklus Film a živá hudba považuju za nejzásadnější na celé Letní filmové škole. Každý den němý film v doprovodu neoposlouchaných muzikantů, letos ve Slováckém divadle! Díky skvělé dramaturgii jsme tu v minulosti mohli slyšet hrát například OTK, Fetch!, C, Midi Lidi, Please The Trees, Fru Fru, Floexe a mnoho dalších. V dobách dávných, kdy se jednalo jen o „občasník“, tu měl téměř monopol Filip Topol. Nepamatuju špatné vystoupení. Každé dalo filmu nový rozměr. Hlavně když kapely přestávají být kapelami, jejich tvorba se uvolňuje v improvizaci, pryč jsou jejich písně, dosavadní tvorba a tvář.

První den letošního cyklu zahajoval hudebním doprovodem Jan Plíhal. Vyfasoval dva krátké filmy, které mu jednoduše sedly. Prvním byl Tanec svatého Víta z roku 1929 od Jorgeho Bruma do Cantoa. Naprosto nadčasová road movie jezdce krajinou za svou milou, který je zklamán, že pro ni nenašel svatý grál. Střepy krajiny, rozostřené trhy kamerou, Elfland, víly, zjevení, dobré rady nad zlato, psychedelie a no-happy end. Rytmus filmu, s kterým Plíhal pocitově pracoval, jen kytara s efekty vyšlápnutými furt na ON, looper, občasné metronomické beaty a šumy z mixáku. Nálada Plíhalových strun se od začátku do konce půlhodinové poezie nemění, i rádoby veselé scény kytaru nevykolejí a drží najetou notu. A vy pak víte, že to nedopadne dobře.

Změna přichází až v druhém krátkém dokumentárním snímku, tentokráte režiséra Manoela de Oliveiry Práce na řece Douro. Ryby, přístav, trhy, dělníci. V Plíhalových rukou pro změnu delayové ukulele, zasmyčkovaný jemný praskací rytmus jak z desky. Hudba koresponduje s atmosférou bezstarostného pracovního dne.

V půlce snímku tok přeruší chyba promítače, který nevypnul originální zvuk filmu. Plíhal se směje, nechá chvíli hrát původní zvuk kopie za doprovodu orchestru a po jeho utlumení zase pokračuje ve svém. Chvála bohu, nebýt tu on, dávno spím unuděn pod dirigentovou taktovkou! Jen tak dál, a ještě sedmkrát.

Nezbývá, než se těšit na doprovod kapel Planety, Vložte Kočku, Ufajr, Vac da Hawk & Karel Mojžíš, Georg Cremashi & Petr Vrba, Longital a Kochlea.

Info

Letní filmová škola 2013
Film a živá hudba: Tanec svatého Víta (hudební doprovod: Jan Plíhal)
26. 7. 2013, Slovácké divadlo, Uherské Hradiště

foto © Marek Malůšek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články