PLAYER FM

Články / Sloupky/Blogy

Sloupky/Blogy

Filmový (LF)Švédský stůl: oslněn Marketou, uondán Malickem

Filmový (LF)Švédský stůl: oslněn Marketou, uondán Malickem

|

Když má člověk tu možnost, aby si na velkém plátně prohlédl skvost, jakým bezesporu je Marketa Lazarová, jde vždycky o správnou volbu. V kombinaci s přítomností persony Magdy Vašáryové (slovenská herečka a politička snímek uvedla jako čestný host) šlo o nejestetičtější a zároveň o nejintenzivnější zahájení letošní Filmovky, jaké si lze jenom představit. A znovu se potvrdilo, že k některým filmům je potřeba prostě dospět. Vzpomínám si, jak jsem zhruba před šesti lety jako náctiletý vlezl do kina plný očekávání, natěšený na zrestaurovanou verzi, a po půlhodině podlehl a usnul.

Na páteční projekci v kině Hvězda mě ale Vláčilův opus pohltil jako máloco za poslední roky. Konečně jsem docenil úchvatně rámované obrazy, prokládané specifickými kamerovými nájezdy, nebo nekonečné chorály v hudebním doprovodu Zdeňka Lišky. Poeticky nasnímané kruté prostředí mi přichystalo tak povznášející a přitom vyčerpávající zážitek, že bych o všech jeho složkách mohl plácat třeba hodinu, ale přijde mi to zbytečné. O Marketě se nemluví, Marketa se musí vidět.


Pod vlivem téhle zkušenosti jsem nemohl minout ani dalšího velikána filmové audiovize. Na poslední snímky Terrence Malicka u nás není úplně snadné narazit, proto jsem vděčný za každou příležitost se s jeho počiny setkat. Dokument Cesta času je v souladu režisérovou tvorbou posledních let dílo stojící na pomezí umění a kýčovité manýry. Odkaz na Vesmírnou odyseu sice potěší, zaujmou záběry přírody nebo představy o vzniku vesmíru – ty přimějí pohroužit se do vlastních myšlenek a jen tak si meditovat. Na druhou stranu, elementární a neustále se opakující dotazy směřující ke smyslu existence (namluvené charismatickým hlasem Cate Blanchett) působí rušivě a poněkud vyprázdněně. Za vizionářský snímek se tak Malickovo zaříkávání Matky přírody zcela jistě považovat nedá.

To v rámci sekce představující žánr sci-fi byly uvedeny Zvláštní dny Kathryn Bigelow. Film, který kdysi u diváků totálně propadl a hodně přibrzdil kariéru dnes slavné hollywoodské režisérky, má z dnešního pohledu o moc větší význam než v době svého uvedení v polovině devadesátých let. Se zobrazováním násilí si nebere servítky, poutavě využívá moderní technologie a hutnou atmosféru vyvažuje až kultovními vtípky, které se sypou z úst netradičně obsazeného Ralpha Fiennese. Dokonce se tímhle filmem prý trochu inspirovaly sestry Wachowské, když tvořily Matrix. Postava Lennyho Nera, který uniká do virtuální reality, kde přiživuje svoje romantické city k bývalé milence Faith, připomíná i třeba hlavního hrdinu Doma Cobba z Nolanova Počátku. Takže kdo ví, pro kolik velkých filmů je tohle zapadlé temné sci-fi vlastně zdrojem inspirace.

Info

42. Letní filmová škola
28. července - 6. srpna 2017
www.lfs.cz

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Sloupky/Blogy

Le Guess Who? playlist

Le Guess Who? playlist

redakce |
V Utrechtu je toho k vidění hodně a zvlášť v době, kdy se zde koná festival Le Guess Who?, jedna z nejlepších akcí svého druhu na starém kontinentě. Za čím…
Natřískáno v Ji.hlavě 3

Natřískáno v Ji.hlavě 3

Jakub Koumar |
Závěrečná epizoda Fascinace nabídla už tradičně retrospektivní blok filmů, tentokrát zaměřený na filmy psychedelické. Došlo na nezapomenutelný kolorovaný Annabellin...
Pojď do mě, Jihlavo! (část třetí)

Pojď do mě, Jihlavo! (část třetí)

blueskin |
Docenit zmatenou a antimuzikální selekci dua Vít Klusák/Bohdan Bláhovec znamená potlačit v sobě kritika a smířit se s tím, že mezi skladbami Arcade Fire, Katy Perry nebo...
Natřískáno v Ji.hlavě 2

Natřískáno v Ji.hlavě 2

Jakub Koumar |
V divadelním stanu způsobili hotové pozdvižení Vosto5 s Petrem Markem v hlavní roli hry Proton!!! o pátrání po tajemné ostravské undergroundové skupině.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were

Akce

Kaleo (is)

Lucerna - Velký sál, Praha
zvíře jménem podzim (do 22/11)
baset (do jak to pude)
avishai cohen (do 21/12)