PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Gonjasufiho Mandela Effect

Gonjasufiho Mandela Effect

|

Loňská nahrávka „warpího“ chráněnce GonjaSufiho tak trochu nespravedlivě zapadla ve výročních žebříčcích v záplavě jiných. Proto se zřejmě autor i londýnské vydavatelství rozhodli zkusit desku připomenout ještě jednou v podobě coverů, remixů a několika nových interludií podivínského rapera a jogína s rastafariánskými kořeny a mexicko-etiopskou krví, který tak dokresluje transkulturní kvas dnešní doby.

Původní album Callus s vyobrazením tří „bohem opuštěných“ křížů na obalu bylo svéráznou ukázkou postdadaistické dekonstrukce hudebních trendů od postrocku po hip hop. Vše zformované do obskurně psychedelického rámce. Hudebně se sblížení jamajského fundamentu s mystikou tancujících dervišů vydařilo na výbornou - album zní, jako by veškeré nástroje nahrál sám Sumach Ecks během soboty pod vlivem halucinogenů, pak je v neděli ještě v rauši smíchal a v pondělí vše vydal jako zvukové art brut. Přesto nejde jen o schizoidní kromaňonské litanie, ale unikátní hudební artefakt vystihující dnešní „tekutou“ atmosféru neukončenosti a neohraničitelnosti informačních toků, náznaků a polopravd, hoaxů a vtírajících se konspirací.

Nejznámějším aktérem na aktuálním „předělávkovém“ albu je Daddy G z Massive Attack v tracku Your Maker. Někdejší bristolskou triphopovou scénu dále zastupuje Beth Gibbons z Portishead, jejíž hlas však v coveru písně Show neuslyšíte, je zde zastoupena pouze jako koproducentka. Atmosféra je však opět „very dummy“. Ženského vokálu se dočkáme v druhém coveru Your Maker, kde zazní podmanivý hlas Anny Wise, z velkých jmen posledních let se zjeví i afrosyndikalisti a hiphopoví šamani Shabazz Palaces. Ti se chopili tracku Afrikan Spaceship, ve kterém je ke slyšení zvuk motorové pily nebo formule 1.


Na albu nalezneme i čistě folkovou předělávku skladby The Conspiracy v režii Santa Romeriho nebo beefheartovsky rozvrzanou Manic Depressant v remixu od Innsyter a mnohé další. Covery a remixy na Mendela Effect sice vesměs směřují k elektroničtějšímu soundu, než je „rockovější“ předloha Callus, ale nepostrádají podobnou míru nonkomformního přístupu k aranžím a mixu. Název pak trefně odkazuje k psychologickému jevu, kdy selže kolektivní paměť a velké množství lidí si uchovává falešnou vzpomínku na „skutečnou“ událost, která se nikdy nestala.

Info

Gonjasufi - Mandela Effect (Warp, 2017)
www.sufisays.com

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Kudy, Teepee?

Kudy, Teepee?

Martin Řezníček |
První deska dvojice Teepee byla ryze indiefolková a vycházela z tradičních písničkářských postupů. Novinka Mirror?

xp recenze

Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell
M.I.A. - AIM 60% M.I.A. - AIM

Akce

zrní (do 11/10)
aeroskola (30/9)
blues alive (do 18/11)
literární klub (do 28/9)
fotoexpo (do 21/10)
struny podzimu (do 9/11)