PLAYER FM

Články / Reporty

Reporty

Grape 2016: Když se to hlavní děje mimo hlavní stage

Grape 2016: Když se to hlavní děje mimo hlavní stage

|

Když se člověk ocitne poprvé na letišti Piešťany, kde se rok co rok koná Grape festival, dýchne na něj specifická atmosféra. Pořadatelé se snaží, aby Grape nebyl pouze hudebním festivalem, ale dbají i na doprovodný program, takže návštěvník může zajít na přednášku o „Generaci Y“ či shlédnout exhibici Cirku La Putyka. Možností je celá řada. Pořadatelé si taky dávají záležet na vizuální stránce festivalu. Letošní téma – antické sochy ztvárňující festivalový život, např. týpka, co se láduje klobásou – je originální, pohledné a zábavné.

Pokud jde o hudební program, tak tou nejzářivější hvězdou prvního dne měla být dánská zpěvačka MØ. Oceňovaná umělkyně už má v Česko-Slovensku slušné renomé a z pozice hipsterské chuťovky se propracovala do role headlinera. Po loňském debaklu s bouřkou byli návštěvníci natěšení, ale nakonec přišlo spíše zklamání. Zpěv bezchybný, samozřejmostí pověstné taneční kreace, došlo i na stagediving, přesto se zpěvačce nepodařilo navodit atmosféru. Někomu mohl vadit až příliš intenzivní halfplayback a pomalejší tempo některých písní.

Z headlinerů stál za pozornost mladý Brit Jake Bugg, zpěvák s dvěma tvářemi, který světu ukazuje, jak může vypadat moderní blues/folkové písničkářství. Ano, člověk si při některých písních představoval stodolu plnou slámy a vesničany tančící čtverylku, ale ta představa mizela, když Jake Bugg přeladil na melancholičtější strunu, kde je jeho síla. Crystal Castles přitáhli přes pozdní hodinu na hlavní stage nejvíce diváků. Jejich show byla sice naprosto neosobní a mohla působit až epileptické záchvaty (strobo strobo strobo), ale hutný elektronický zvuk byl naprosto pohlcující a hypnotizující.

Nejzajímavější věci se v pátek děly mimo hlavní stage a jen s malým publikem. Zaprvé francouzští Scarecrow, kteří kombinují blues/rock (zpívaný anglicky) s francouzským rapem, doplněný DJem s gramci. Výsledkem je velmi záživná a silně maskulinní hudba, valící se z pódia až v desetiminutových setech. Pevně sevřené kleště nutící do tance. Stejným způsobem působili na posluchače američtí !!!, kteří jsou o něco tanečnější, takže hrozilo vykloubení kyčlí. Excentrický zpěvák se co chvíli protancoval do davu a funky čišící sexuální energií přinutilo přítomné vypustit vnitřní zvíře v podobě nadrženého šimpanze. !!!, to byl nejlepší koncert prvního dne.

Info

Grape festival 2016
12. 8. 2016 letiště, Piešťany

foto © Filip Kůstka

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Reporty

Když si ženy hrají (Monika Werkstatt)

Když si ženy hrají (Monika Werkstatt)

blueskin |
Jako by se ani nejednalo o koncert čtyř výjimečných hudebnic, ale spíš o nějaký společenskovědný kongres. Ten večer byl ale přece jen především ve znamení hudby.
Láska se nečte! (Converge a ti druzí)

Láska se nečte! (Converge a ti druzí)

WAGHiSS666 |
V Majesticu se podlaha plní ozajstnými metlami, co na eventu fňukaj, proč mají vlasatí supportovat každý jen po půl hodině. Překvapuje mě, že si ke kafi můžu zapálit...

xp recenze

Aneta Langerová - Na vlně Radosti 80% Aneta Langerová - Na vlně Radosti
Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell

Akce

zrní (do 11/10)
aeroskola (30/9)
blues alive (do 18/11)
bluefest (do 13/11)
nick cave (do 26/10)