PLAYER FM

Články / Reporty

Reporty

Grape 2016: Když se to hlavní děje mimo hlavní stage

Grape 2016: Když se to hlavní děje mimo hlavní stage

|

Když se člověk ocitne poprvé na letišti Piešťany, kde se rok co rok koná Grape festival, dýchne na něj specifická atmosféra. Pořadatelé se snaží, aby Grape nebyl pouze hudebním festivalem, ale dbají i na doprovodný program, takže návštěvník může zajít na přednášku o „Generaci Y“ či shlédnout exhibici Cirku La Putyka. Možností je celá řada. Pořadatelé si taky dávají záležet na vizuální stránce festivalu. Letošní téma – antické sochy ztvárňující festivalový život, např. týpka, co se láduje klobásou – je originální, pohledné a zábavné.

Pokud jde o hudební program, tak tou nejzářivější hvězdou prvního dne měla být dánská zpěvačka MØ. Oceňovaná umělkyně už má v Česko-Slovensku slušné renomé a z pozice hipsterské chuťovky se propracovala do role headlinera. Po loňském debaklu s bouřkou byli návštěvníci natěšení, ale nakonec přišlo spíše zklamání. Zpěv bezchybný, samozřejmostí pověstné taneční kreace, došlo i na stagediving, přesto se zpěvačce nepodařilo navodit atmosféru. Někomu mohl vadit až příliš intenzivní halfplayback a pomalejší tempo některých písní.

Z headlinerů stál za pozornost mladý Brit Jake Bugg, zpěvák s dvěma tvářemi, který světu ukazuje, jak může vypadat moderní blues/folkové písničkářství. Ano, člověk si při některých písních představoval stodolu plnou slámy a vesničany tančící čtverylku, ale ta představa mizela, když Jake Bugg přeladil na melancholičtější strunu, kde je jeho síla. Crystal Castles přitáhli přes pozdní hodinu na hlavní stage nejvíce diváků. Jejich show byla sice naprosto neosobní a mohla působit až epileptické záchvaty (strobo strobo strobo), ale hutný elektronický zvuk byl naprosto pohlcující a hypnotizující.

Nejzajímavější věci se v pátek děly mimo hlavní stage a jen s malým publikem. Zaprvé francouzští Scarecrow, kteří kombinují blues/rock (zpívaný anglicky) s francouzským rapem, doplněný DJem s gramci. Výsledkem je velmi záživná a silně maskulinní hudba, valící se z pódia až v desetiminutových setech. Pevně sevřené kleště nutící do tance. Stejným způsobem působili na posluchače američtí !!!, kteří jsou o něco tanečnější, takže hrozilo vykloubení kyčlí. Excentrický zpěvák se co chvíli protancoval do davu a funky čišící sexuální energií přinutilo přítomné vypustit vnitřní zvíře v podobě nadrženého šimpanze. !!!, to byl nejlepší koncert prvního dne.

Info

Grape festival 2016
12. 8. 2016 letiště, Piešťany

foto © Filip Kůstka

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Reporty

Za zásluhy (Povodí Ohře, Liars)

Za zásluhy (Povodí Ohře, Liars)

Jakub Peřina |
Ale stejně jsem to „art-cosi“, co hrajou právě Liars, pořád nepochopil. Koncert to byl asi hezkej, jinak by pak Honza Vytiska na baru těžko dojatě říkal, že to byla „úplná…

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
A-ha - MTV Unplugged 90% A-ha - MTV Unplugged
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters

Akce

baset (do jak to pude)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)