Články / Rozhovory

Gudrun Gut: Dělejte co chcete a nebuďte líné

Gudrun Gut: Dělejte co chcete a nebuďte líné

Mary C | Články / Rozhovory | 06.09.2017

Legenda berlínské kulturní scény, hudebnice i aktivistka Gudrun Gut založila v roce 1997 label Monika Enterprise, který sdružuje a vydává pouze hudebnice. I dnes, kdy je téma feminismu a zastoupení žen na hudební scéně daleko populárnější, jsou takové projekty žádoucí, a proto také Gudrun Gut a její kolegyně vydaly nedávno kompilaci a slavit nebudou jen koncertem, ale také workshopem a diskuzí, která bude věnována právě tématu postavení žen na hudební scéně.


Realita je totiž taková, že sexismus a škodlivé stereotypy provázejí ženy na hudební scéně dodnes. Pokud by někdo nedůvěřoval výpovědím mnoha hudebnic, zvukařek a hudebních manažerek, stačí se podívat na aktuální průzkum platformy female:pressure, která se podporou a zvyšováním vizibility žen na elektronické hudební scéně zabývá už skoro dvacet let. Aktuální, v pořadí už třetí průzkum zastoupení hudebnic na festivalech s názvem FACTS 2017, byl zveřejněn v rámci festivalu Pop-Kultur v Berlíně a ukazuje, že podíl žen je stále menší než čtvrtinový. Ještě horší je to v oblasti producentek a zvukových inženýrek.

Proč to tak je? Vždyť většina organizátorů by řekla, že proti ženám nic nemá. Za nízkým zastoupením ovšem nejsou nezájem nebo nedostatek talentu na straně žen. Důvody jsou různé, začíná to stereotypními představami o tom, kým a jakými mohou muž a žena být, které v nás posilují vzdělávací systém i média. Mnoho významných umělkyň, včetně Danielle de Picciotto z kolektivu Monika Enterprise, nebo i Björk, hovoří také o zakořenému zvyku brát ženy méně vážně. Debatu i na toto téma otevře Gudrun Gut společně s hudebnicemi Islajou, Danielle de Picciotto a Beate Bartel již 14. září před koncertem v Paláci Akropolis. Workshop s kolektivem se uskuteční o den dříve v Golden Hive Studio v rámci série vzdělávacích akcí Music Ports za podpory Goethe-Institutu a zúčastní se ho také hudebnice Never Sol, Ewelina Chiu (ba:zel) a Monika Midriaková (Monikinokino). Workshopu bude moci přihlížet omezený počet diváků daný kapacitou studia. Pokud se ho chcete zúčastnit, registrujte se na kreatomusicports@gmail.com.Jak se připravujete na koncert?

GUDRUN GUT: Procházím si set a občas měním pořadí, někdy zařadím jiné skladby. S projektem Monika Werkstatt je to celkově velmi svobodné, takže si zvolíme koncept vystoupení, vybereme skladby a potom si to schválíme.

ISLAJA: Samozřejmě cvičím, to je nejdůležitější. Beru v úvahu prostor, ve kterém koncert bude probíhat a jak si to uspořádám. Jestli to bude klubová noc nebo třeba komorní koncert v zahradě. A těsně před vystoupením si trochu zaběhám a udělám pár kliků, abych trochu rozproudila adrenalin. Když mám zpívat, snažím se předtím nejíst nic těžkého. Jedno pivo bývá většinou dobrá volba.

DANIELLE DE PICCIOTTO: Procházím si skladby, cvičím na housle a zkontroluju si veškerou elektroniku.

BEATE BARTEL: Ujistím se, že má s sebou všechno vybavení, baterie a kabely.

Jaká je vaše zkušenost ze spolupráce s kolegyněmi z labelu Monika Enterprise? Čím vás to obohatilo?

GUDRUN GUT: Spolupracuje se nám skvěle a baví mě nahlédnout do toho, jak to dělají ostatní. Jsem vlastně jediná, která zná všechny osobně.

ISLAJA: Díky tomu projektu cítím, že mám svou komunitu. A vnímám to jakou velké provilegium, že mohu pracovat s tak skvělými a talentovanými ženami. Po stránce profesionální mám možnost uvědomovat si, jak nakládat s uměleckou svobodou a inspirací, když člověk stárne. Asi to nejdůležitější, co jsme si uvědomila, je, že pokud chcete, aby se něco dělo, musíte to prostě udělat. Doufám, že projekt Monika Werkstatt bude pokračovat, vyvíjet se a adaptovat na nové podmínky i v budoucnu a že budu stále jeho součástí.

DANIELLE DE PICCIOTTO: Práci na projektu Monika Werkstatt si opravdu užívám. Každá z žen je odlišná a nikdy to není nudné, nikdy se neopakují stejné postupy. A žádná z náš není soutěživá, takže je atmosféra velmi uvolněná. Učím se hodně v oblasti elektronické hudby, které jsem se dříve tolik nevěnovala.

BEATE BARTEL: Je to uvolněné. A vždy je co se učit.

Co byste poradila mladým hudebnicím?

GUDRUN GUT: Dělejte, co chcete. Nebuďte líné. Konkurence nespí.

ISLAJA: Nesnažte se znít jako vaše hrdinky. Každý má nějaký názor a lidé se možná budou snažit ovlivnit váš styl, musíte být dostatečně sebevědomé, abyste se nevzdaly svých původních ideí. A nikdy se nesnažte zavděčit mainstreamovému publiku.

DANIELLE DE PICCIOTTO: Buďte sebejisté. Věřte si. To, co děláte, musíte milovat.

BEATE BARTEL: Dělejte jen to, co opravdu chcete.

Info

20 let labelu Monika Enterprise (Gudrun Gut, Danielle de Picciotto, Merja Kokkonen)
14. 9. 2017 19:30
Palác Akropolis, Praha
www.facebook.com/events/1693997323951434

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články