PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Hebký Zajac

Hebký Zajac

|

„Prebudíš sa a svet je hebký. Nočné svetlá sa odrážajú od kovových povrchov a presklení. Snažíš sa spomenúť si, kde si, a niečo ti stlačí rameno. Je to tlakomer, ktorý si si doteraz ani nevšimol.“ Kytarový experimentátor Ondrej Zajac si prošel zážitkem, jaký mu nebude nikdo závidět. Světem jednotek intenzivní péče (tedy anglicky ICU), operací a stavů, které to provázejí. Do EP pak vtiskl vše, co tehdy prožil. Šest kompozic, které se neposlouchají lehce.

Pokud se bavíme o kytarách, pak jejich klasický zvuk přinese jen akustická vyhrávka v závěru tracku Caramel. Zbytek je postaven na brumech, vazbách, efektech, zvucích z krabiček, netradičním hraní a využívání nástroje. Jednotícím prvkem jsou pasáže, které skutečně zní jako symfonie přístrojů a pohybu tekutin v hadičkách napojených na lidské orgány.


Úvodní Crucified Serpent nabízí energický noise, monotónní basový podklad a nad ním zběsilost smyček a zefektovaných strun. Na jednotvárnost se tady ovšem nehraje, nálady se mění. Pravidelnost a vrstvení zvuku, klidné tlumené pasáže, zvuky dveří a pohyby lidí. Klid. Ale tlak pulsuje, stoupá. Dech kytary. Zatlačení na strunu prohnanou efekty. Abstraktní sólo. Každý track má svou atmosféru a dokáže být jiný.

A nakonec Home Treatment. Nejisté pohyby, stabilita ještě není stoprocentní. Ale jdeš domů! Vazby najednou ve formě příjemné melodie. Vítězství. Experiment se zdařil, tohle souznění vrstvených zvuků vytváří atmosféru a vyvolává emoce. Nic nezní prvoplánovaně a beze smyslu, a ačkoli se pohybujeme v hudebních abstrakcích, jednotlivé tracky i celkový zvuk má tvůrce pevně pod kontrolou. Dobře to dopadlo.

Info

Ondrej Zajac - ICU (ACR, 2017)
www.weareacr.bandcamp.com/album/icu

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Pro ty, kdo vědí (Knower)

Pro ty, kdo vědí (Knower)

Mašout |
Ve funky-popovém vývaru, kde plave jemně krájený hip hop, masité kusy ravu, trochu strouhaného dream housu s nasekaným elektrem, zakápnutém deckou dubstepu... Knower.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
A-ha - MTV Unplugged 90% A-ha - MTV Unplugged
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters

Akce

baset (do jak to pude)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)