PLAYER FM

Články / Offtopic / Komix

Komix

Hledání perel současného českého komiksu (Tisíc masek)

Hledání perel současného českého komiksu (Tisíc masek)

|

Na českou komiksovou scénu mám relativně skeptický náhled. Nejspíš je to dáno tím, že obecně odmítám floskuli „na naše poměry dobrý“. Neznamená to však, že bych nehledal a odmítal český komiks, jen jsem prostě po sérii zklamání poněkud nedůvěřivý.

Nakladatelství Kobuta (japonsky sele, prasátko) se ve svých ročenkách Vějíř specializuje na původní česká manga komiksy. Mimo to vydává i samostatné komiksy. Jako třeba Tisíc masek, které vyšly letos v květnu a pod kterými jsou podepsaní bratři Antonín (scénář) a Jiří (kresba) Tesařovi. Anotace slibuje komiks v „lovecraftovským“ střihu - záhadného cizince, velekněžku, tajemné rituály…

Přestože se Antonín Tesař ve svém profilu na konci knížky prezentuje jako autor „řady komiksových povídek“, je jeho scénář k Tisícům masek nezvládnutý a rozpadá se v samotném řemeslném fundamentu. Autor toho chce spoustu říct, ale paradoxně se dostává do situace, kdy neřekne nic. Porušuje základní pravidla scenáristiky a nečiní tak vědomě (tedy smysluplně). Například v zájmu jakéhosi (snad vyššího) „tajemna“ porušuju elementární poučku, že na všechny otázky, které během vyprávění tvůrce položí, musí znát čtenář na konci odpověď. Za celým příběhem je cítit snaha o vytvoření něčeho opravdu zajímavého, avšak ta ztroskotává na neznalosti stavby dramatu.

Jiří Tesař je dozajista vykreslený ilustrátor, ale v komiksové kresbě působí nejistě a (stejně jako jeho bratr u scénáře) nezvládá základy - nefungují mu vztahy mezi panely, občas nevychází osa, rozvržení na stránce za každou cenu drží v předem nastaveném „širokoúhlém“ formátu a nepřizpůsobuje ho potřebám příběhu.


Tisíc masek při nejlepší vůli vypadá jako první díl něčeho většího, tím ale není. Některé detaily jsou zajímavé (například první tři strany kapitoly Mrtví), ale v celku nedrží, nenabízí nic, co by stálo za delší zapamatování. Na druhou stranu je dobře, že takovéto věci vychází, je totiž pravděpodobné, že se mezi těmito „nezávislými“ komiksy objeví perla. Tisíc masek jí bohužel nejsou.

Info

Antonín Tesař, Jiří Tesař - Tisíc masek (Kobuta, 2016)
www.kobuta.cz/publikace/tisic-masek

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komix

Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

Umíráček (Lucifer: Večerní modlitba)

3DDI3 |
Nový světový řád. Už tu bylo několik lidí, kteří se ho pokoušeli ustavit, ale podařilo se to až Elaini Bellocové, nenápadné dívence s uhlově černými vlasy.

xp recenze

Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell
M.I.A. - AIM 60% M.I.A. - AIM

Akce

zrní (do 11/10)
aeroskola (30/9)
blues alive (do 18/11)
nouvelle prague (do 4/11)
sacrum profanum (do 30/9)