Články / Recenze

Houellebecq a území karikatury

Houellebecq a území karikatury

Jakub Peřina | Články / Recenze | 28.11.2015

Bylo to teď v listopadu symbolicky na měsíc přesně, co jsem před deseti lety spoluzaložil tristní blog Sick Generation. Když si dneska čtu, co jsem psal, je to podobné, jako objevit nějaký zoufalý milostný dopis spolužačce se základky. Zvolil jsem si tenkrát pro své blogování, předpokládám, že v rámci své intelektuální pózy, přezdívku Des Esseintes, na základě postavy degenerovaného šlechtice z dekadentní bible Naruby od J.K. Huysmanse. Stejného autora si letos zvolil Michel Houellebecq jako postavu silně ovlivňující život jeho vypravěče z knihy Podvolení, apatického, životem unaveného univerzitního profesora Francoise.

Máme rok 2022, prezidentské volby ve Francii vyhrává muslimský kandidát a v životě Francoise se konečně začíná zase něco dít. Mojí mladistvou intelektuální pózu střídá Houllebecqova stařecké intelektuální cvičení. To, že se vše, bez jakéhokoliv většího děje, odehrává skrze ideové výměny a utopistické nástiny možných situací, by snad ani nevadilo, jen kdyby to časem ve své únavnosti a bezvýchodnosti nezačalo připomínat sobotní hádky pánů Halíka s Hříbkem z Orientace Lidových novin. Možná je to ale záměr, satiristický výsměch a poukázání na to, jak moc jsou do sebe tzv. intelektuální elity zahleděné, nikdy nic nevyřeší a ve výsledku zůstává jen povšechná otrávenost. Ať je to jak chce poťouchlé, je to trochu nuda.

Bohužel, vypadá to, že Houllebecq své vrcholné dílo už napsal. Po úchvatné Mapě a území mě napadlo - a co proboha napíše dál? Právě v ní se zbavil všech věcí, co ho ještě brzdily v předchozích knihách (především někdy až zbytečné vymezování se vůči všemu) a zároveň se nevzdal ničeho z toho, co z něj udělalo jednoho z nejzajímavějších spisovatelů 21. století – ostrosti, dobře mířeného sarkasmu, schopnosti podat složité konstrukty výstižně v pár větách, přitom bez zjednodušování. Popravdě – přál jsem si, protože ho mám rád, aby možná už ani nikdy nic nenapsal. Podvolení je očekávaný krok stranou, byť dost možná vědomý. Promyšleně kontroverzním tématem (o Islám v knize nakonec vpodstatě nejde, Houllebecq přes něj opakuje to samé, co dřív - za své zpackané životy jste zodpovědní sami) si zajistil velmi dobré prodeje. Získává tím čas na další „velký“ román? Nudí se po večerech sám doma? A nebo vážně skončí s psaním a bude „hrát“ ve filmech? To mu ostatně jde dobře, loni natočil dva, jeden (Únos Michela Houellebecqa) vtipnější než druhý (Prožitek blízké smrti).

V Podvolení se v únoru šedesátiletý Houellebecq, který vždycky do svých hrdinů dával dost ze sebe, v jedné z rekapitulujících sebereflexí až nebezpečně blíží svému vypravěči Francoisovi a to ve chvíli, kdy říká: „... intelektuální kotrmelce, jejichž jsem se dopouštěl v mládí, mi připadaly hodně vzdálené. Každopádně jsem se mohl těšit určité auře, ačkoliv jediné, co mě ještě zajímalo, bylo trochu si číst, kolem čtvrté odpolední si lehnout s kartonem cigaret a lahví kořalky, ale taky musím uznat, že při takovém režimu umřu, umřu brzy, nešťastný a sám, a chci já umřít brzy, nešťastný a sám? Když to shrnu, tak ani moc ne.“

Houellebecq, vypadá to, má náběh stát se karitaturou sebe sama. A jestli to celé má skončit špatně, doufám, že při tom ještě v nějaké francouzské televizi předvede podobnou show, jako kdysi ožralej Serge Gainsbourg se svými návrhy sexu šokované Whitney Houston.

Info

Michel Houellebecq - Podvolení (Odeon, 2015)
www.odeon-knihy.cz/tag/houellebecq-michel
www.houellebecq.info

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace