PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Iamme / Cermaque v naprosté rovnováze

Iamme / Cermaque v naprosté rovnováze

|

Písničkářky, písničkáři, dvojice. Tyto dravé prameny, zdravé zdroje sil, poznamenaly letošní rok zatraceně znatelně. Ať z lokací prověřených - již takřka nečekaná sběrná kolekce Oldřicha Janoty nebo podkrovní klenoty Vladimíra Merty -, tak z míst čerstvých. A právě k druhým patří Gravitace, společné album Iamme Candlewick a Cermaquea. 

Střety originálních pohledů na svět ústící v autorská alba nejsou v písničkářském světě ničím zvláštním. Ovšem v případě Iamme (Andrea Čermák Knotková) a Cermaquea (Jakub Čermák) došlo k prolnutí ve vícero vrstvách. Za Gravitací totiž stojí nejen několikaleté setkávání hudební, ale v poslední době i partnerské soužití, rodičovství a především nedávné rozhodnutí přemístit svůj domov po dobu šesti měsíců na cestu napříč Evropou. Stará obytná kára, roční dcerka, nečekané události, setkání a rozhodnutí vše dokumentovat jak po stránce vizuální, tak písňové. A všescelující precizní studiová práce. Živly jsou v rovnováze.


Emocemi a nadšením napěchované písně a zvukové záznamy z cest se dostaly do rukou duší spřízněných a na zdejší hudební scéně směrodatných. Přístup Ondřeje Ježka zaručuje neobroušenost hran a životadárný tep, aranže dlouholetého pokrevního bratra Martina Evžena Kyšperského balancují na hraně nahodilé hravosti svérázného výrostka a do detailu promýšlejícího konstruktéra, Bonusův střet s Vladimírem Mertou je přirozenou známkou písničkářské evoluce a absorpcí toho nejzdařilejšího ze zdejšího folku obdařený Marek Doubrava a Kittchen se svými kulinářskými vůněmi přidávají další odstíny českého písničkářství. Obavy? Přílišná pestrost, tříštění sil jednotlivých osobností, nesoudržná rozevlátost? Kdepak. Gravitace funguje dokonale. Vše je v naprosté rovnováze.

Výsledný písňový zápisník je nejvydařenějším albem obou autorů, a tedy ideální tip na první setkání pro hledajícího posluchače. A shrnutí pro staré známé? Méně exprese a znatelná úspornost a přímočarost v Cermaqueových textech. Někdejší chrlení košatých, obrazotvorných veršů s poetikou mládím rozervaného romantika přešlo v glosy o stavu současného světa a postřehy z každodenního života. V případě Iamme se jedná o desku už oproštěnou od dívčího světa. Opar české hudební alternativy je tentokrát jen velmi lehounký, brány folkových festivalů se mohou zvolna otevírat.  

Info

Iamme / Cermaque – Gravitace (Indies Scope, 2016)
www.bandzone.cz/iammecandlewick

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Pro ty, kdo vědí (Knower)

Pro ty, kdo vědí (Knower)

Mašout |
Ve funky-popovém vývaru, kde plave jemně krájený hip hop, masité kusy ravu, trochu strouhaného dream housu s nasekaným elektrem, zakápnutém deckou dubstepu... Knower.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were

Akce

Kaleo (is)

Lucerna - Velký sál, Praha
zvíře jménem podzim (do 22/11)
baset (do jak to pude)
avishai cohen (do 21/12)