PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Jane Weaver středem našich srdcí

Jane Weaver středem našich srdcí

|

Zrcadlově převrácený obal Modern Kosmology od Jane Weaver naznačuje, že půjde o průlet králičí norou do země za zrcadlem, kde neplatí pozemská pravidla. Do země fantazie, snů a nekonečných možností. Můžeme se tedy s klidem pustit lana poutajícího nás k racionálnímu uvažování a nechat se unášet bezednou vesmírnou propastí nekonečnými variacemi moderní kosmologie.

Tu otvírá překotný a rozevlátý psychedelický výlet H>A>K. Ten společně se závěrečným kalupem I Wish tvoří šťavnatou dužinu, již obaluje pevné jádro zbytku desky, ve které se kompozice zpřehlední, tempo zvolní a kapela nechává s lehkostí vyplouvat jednoduché klávesové melodie ozvláštňující specifickým zvukem a podkládá mysticky monotónně se opakujícími podklady. To vše obestírá/obaluje nezbytný psychedelický cvrkot v pozadí a stroze užívaná toulavá a jakoby rozvrzaná kytara. Přesto je deska spíše poslechově písničková, a to hlavně díky charismatickým vokálním linkám a uklidňující barvě hlasu Jane Weaver. Vyzbrojena odzbrojující lyrikou a obrněna obraty typu „obssesed with the mess“ nebo „tension you mention“ se pokradmu zavrtává do ušních bubínků, a ty si neodbytně tvoří kořínky závislosti. Stopáže neklesnou pod čtyři minuty a dovolují tak rozprostřít náladu omotanou okolo jednoho hudebního motivu a nabalovat na něj další a další prvky.


Hypnotická atmosféra obestírá každý dokola opakovaný riff jako pohupující se had, který posluchače snadno vtáhne do tenat oblouznění. Takto se přeneseme přes Did You See Butterflies?, titulní Modern Kosmology, singlovou Slow Motion až k Loops in the Secret Society, které uplynou jako voda v potoce. Jasně a jakoby bez povšimnutí, po čase si ale uvědomíme, že nám vymlely hluboké koryto přímo středem našich srdcí. Následující enigmatický Architekt připomene práci s elektronikou Bear in Heaven či Sensual Harrasment. Valley zpomalí s vyhrávkou à la Tender Is the Night od Blur a v Ravenspoint po vzoru Flaming Lips atmosféru zahušťuje černošský lament. Na závěr si ještě zaběháme se zmiňovanou I Wish a pak už jen stačí dát přehrávači povel INFINITE REPEAT.

Teskníte-li po hravém zvuku Stereolab a jejich konejšivých vokálech kombinovaných s vesmírnými zvuky, pak je tu Modern Kosmology právě pro vás. Máma Jane navařila ten pravý odvar z ukolébavek vzpomínkového sentimentu na devadesátá léta, lehce kořeněného současnou elektronikou a louhovaném v bezstarostném snění něžného pohlaví.

Info

Jane Weaver - Modern Kosmology (Fire Record, 2017)
www.janeweavermusic.com

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Islaja jako Tarrantulla

Islaja jako Tarrantulla

Milan Holeček |
Islaja mění barvy, alba mají různá pojetí, nicméně rozdíly mezi nimi připomínají rozdíly mezi různými kolekcemi jednoho malíře.
Tricky neuniformně

Tricky neuniformně

prof. Neutrino |
Klíčová osobnost triphopové vlny Adrian Thaws na rozdíl od svých bristolských souputníků Massive Attack či Portishead vydává desky vcelku pravidelně...
Fénix Ibeyi?

Fénix Ibeyi?

Tereza Bittnerová |
Lisa-Kaindé a Naomi Díaz nadále zůstávají věrné svému jedinečnému zvuku, odrážejícímu jejich francouzsko-kubánské kořeny.

xp recenze

Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art
Actress - AZD 80% Actress - AZD
Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo 100% Hradišťan - Pozdraveno budiž světlo
Neil Young - The Promise 80% Neil Young - The Promise
Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon? 80% Noel Gallagher's High Flying Birds - Who Built the Moon?
Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim 100% Zvíře Jménem Podzim - Zvíře jménem Podzim
Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Elton John - Diamonds (deluxe version) 100% Elton John - Diamonds (deluxe version)

Akce

We All 18

Klubovna 2. patro, Praha
partitury pro mahlera_jihlava (do 17/2)
thelma (do 14/1)
Animal Music (do
thelma (do 14/1)