PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Jane Weaver středem našich srdcí

Jane Weaver středem našich srdcí

|

Zrcadlově převrácený obal Modern Kosmology od Jane Weaver naznačuje, že půjde o průlet králičí norou do země za zrcadlem, kde neplatí pozemská pravidla. Do země fantazie, snů a nekonečných možností. Můžeme se tedy s klidem pustit lana poutajícího nás k racionálnímu uvažování a nechat se unášet bezednou vesmírnou propastí nekonečnými variacemi moderní kosmologie.

Tu otvírá překotný a rozevlátý psychedelický výlet H>A>K. Ten společně se závěrečným kalupem I Wish tvoří šťavnatou dužinu, již obaluje pevné jádro zbytku desky, ve které se kompozice zpřehlední, tempo zvolní a kapela nechává s lehkostí vyplouvat jednoduché klávesové melodie ozvláštňující specifickým zvukem a podkládá mysticky monotónně se opakujícími podklady. To vše obestírá/obaluje nezbytný psychedelický cvrkot v pozadí a stroze užívaná toulavá a jakoby rozvrzaná kytara. Přesto je deska spíše poslechově písničková, a to hlavně díky charismatickým vokálním linkám a uklidňující barvě hlasu Jane Weaver. Vyzbrojena odzbrojující lyrikou a obrněna obraty typu „obssesed with the mess“ nebo „tension you mention“ se pokradmu zavrtává do ušních bubínků, a ty si neodbytně tvoří kořínky závislosti. Stopáže neklesnou pod čtyři minuty a dovolují tak rozprostřít náladu omotanou okolo jednoho hudebního motivu a nabalovat na něj další a další prvky.


Hypnotická atmosféra obestírá každý dokola opakovaný riff jako pohupující se had, který posluchače snadno vtáhne do tenat oblouznění. Takto se přeneseme přes Did You See Butterflies?, titulní Modern Kosmology, singlovou Slow Motion až k Loops in the Secret Society, které uplynou jako voda v potoce. Jasně a jakoby bez povšimnutí, po čase si ale uvědomíme, že nám vymlely hluboké koryto přímo středem našich srdcí. Následující enigmatický Architekt připomene práci s elektronikou Bear in Heaven či Sensual Harrasment. Valley zpomalí s vyhrávkou à la Tender Is the Night od Blur a v Ravenspoint po vzoru Flaming Lips atmosféru zahušťuje černošský lament. Na závěr si ještě zaběháme se zmiňovanou I Wish a pak už jen stačí dát přehrávači povel INFINITE REPEAT.

Teskníte-li po hravém zvuku Stereolab a jejich konejšivých vokálech kombinovaných s vesmírnými zvuky, pak je tu Modern Kosmology právě pro vás. Máma Jane navařila ten pravý odvar z ukolébavek vzpomínkového sentimentu na devadesátá léta, lehce kořeněného současnou elektronikou a louhovaném v bezstarostném snění něžného pohlaví.

Info

Jane Weaver - Modern Kosmology (Fire Record, 2017)
www.janeweavermusic.com

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Staronové disco Goldfrapp

Staronové disco Goldfrapp

Maria Pyatkina |
Silver Eye tak představuje nejen rekapitulaci tvorby Goldfrapp, ale i souhrn nejrůznějších vlivů z posledních několika dekád. Recenzujeme, jdeme na koncert.
Karel Malich: … prostě se to děje

Karel Malich: … prostě se to děje

redakce |
Na začátku výstavy okamžitě zasáhne exploze barev a jsou to právě pastely, které prozrazují hlavní okruhy Malichova zájmu – krajinu, světlo, proudění energií a kosmické procesy.
Botanist s kolektivní sadbou

Botanist s kolektivní sadbou

Tomáš Kaňka |
I novinkový přírůstek těží ze zcela unikátního přístupu, co se týče black metalu: cimbály místo kytar, zelená místo černi, kytička místo pentagramu.
Jízda Oh Sees

Jízda Oh Sees

Ichor |
Sanfranciská kapela Thee Oh Sees je jedním z nejpozoruhodnějších úkazů současné rockové psychedelie. Stejně jako jejich souputník Ty Segall...

xp recenze

Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were
Imodium - Element 80% Imodium - Element
Hurts - Desire 80% Hurts - Desire
Kamasi Washington - Harmony Of Difference 90% Kamasi Washington - Harmony Of Difference
Olympic - 66 nej + 1 80% Olympic - 66 nej + 1

Akce

mfdf (do 29/10)
kino brasil (do 5/11)
next festival (do 25/10)
beth hart (do 6/11)
next festival (do 25/10)