PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Jarboe + Father Murphy: Příliš krátký rituál

Jarboe + Father Murphy: Příliš krátký rituál

|

Sedmipalec, dva songy, deset minut hudby. Jenže v tomhle případě se i na takto omezené ploše potkávají celé světy. Jarboe se do historie zapsala už zpěvem a aranžemi ve Swans, po kterých následovala řada sólových desek a kolaborací s hudebníky formátu Neurosis (kteří s ní nahráli některé ze svých nejsilnějších skladeb) nebo Justina K. Broadricka (Godflesh, Jesu, Techno Animal etc.). Právě kolaborace často zachycují tvář Jarboe, která stále zkouší nové přístupy.

Italské duo Father Murphy má mezi následníky Swans postavení méně prominentní, ale o to zajímavější. Kromě mixu industriálu a rocku ve stylu labutího alba Children of God se strefili také do vlny okultního revivalu a zvýšeného zájmu o psychedelický rock, přičemž vše koření nádech převráceného katolického rituálu. Nad souputníky vynikli Father Murphy ve všech kategoriích. Žánry nejsou v jejich pojetí pouze postavené vedle sebe, ale skutečně fúzují v něco nového. Italové nebazírují na hlukové abstrakci ani rockových šablonách, ale propojují obojí do odvážných forem, které obsáhnou jak mimořádně chytlavé motivy, tak kompoziční experimenty a zlomy. Typická skladba Father Murphy obsahuje hitovou melodii, hypnotickou rytmickou linku a rozpady do bílého šumu. Zn.: nepředvídatelně.


Jejich kolaborace působí jako něco přirozeného, k čemu zkrátka muselo dojít. Popravdě řečeno – jako by si hudebníci rozuměli tak dobře, že se vytratilo něco z napětí jejich vlastních projektů. Namísto subverze náboženství vystupuje na povrch čistá spiritualita. Důmyslné dronové vrstvení, mystická deklamace a donekonečna opakovaný základní kytarový motiv The Ferryman nenápadně prorůstají až euforické badalamentiovské melodie. Truth or Consequence pracuje se zlověstnějšími motivy, pomalé varhanní melodie však i tady vyzařují spíš klid a smíření.

Napětí sólové Jarboe i hrubost Father Murphy tu poněkud schází, na druhou stranu obě precizní skladby fungují a osloví i pocitově. Vyznění strhujícího rituálu („To shield yourself in prayer...“) brání pouze jeho délka. A to mají hudebníci ještě možnost napravit.

Info

Jarboe & Father Murphy - 10" EP (Consouling Sounds, 2017)
www.soundcloud.com/consouling-sounds/sets/jarboe-father-murphy-collab-10-ep

živě: Jarboe (us) + Father Murphy (it)
27. září 2017
Soulkostel, Vernéřovice
www.facebook.com/events/1829451157374688
Koncert přádá Jednota ve složení ][, Arkham, Cáry mlhy, Letmo a Naše koncerty.

Relevantní články

Relevantní články - Spark

Jarboe a Father Murphy míří do Soulkostela vstříc prolnutí duší | PR |

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Architekti nálad (Wolf Alice)

Architekti nálad (Wolf Alice)

Shaqualyck |
Mnoho povyku pro nic? Kdepak. Druhá řadovka den ode dne populárnější formace ze severního Londýna dává na srozuměnou, že tahle kapela to s dobýváním nejvyšších příček myslí vážně.
:) (Joker)

:) (Joker)

3DDI3 |
Díky obrovskému úspěchu anti-superhrdinského komiksu Lex Luthor: Muž z oceli bylo jen logické, že tvůrčí dvojice dostala do péče i příběh věnovaný Jokerovi.

xp recenze

Ikonika - Distractions 80% Ikonika - Distractions
Forest Swords - Compassion 100% Forest Swords - Compassion
Fallgrapp - V hmle 80% Fallgrapp - V hmle
Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora 90% Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora
Budoár staré dámy - Sůl 80% Budoár staré dámy - Sůl
Eminem - Revival 80% Eminem - Revival
Asking Alexandria - Asking Alexandria 80% Asking Alexandria - Asking Alexandria
Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art

Akce

franz ferdinand (do 9/3)
sofa surfers (do 4/3)
hansard (do nevidim)
Animal Music (do