PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Karel Malich: … prostě se to děje

Karel Malich: … prostě se to děje

|

„Brzo jsem zjistil, poněvadž na nic nejsem, že ta krása je to jediný.“ Tak charakterizoval Karel Malich (1924), vůdčí postava českého sochařství 2. poloviny 20. století, svoji cestu k umění. Oproti ostatním sochařům hraje u Malicha nezastupitelnou roli práce na papíře. A právě na této části jeho tvorby je založena výstava …prostě se to děje.

Kromě grafik, pastelů a sítotisků jsou zde vystaveny též zásadní objekty a reliéfy z 60. let, ale i práce z poslední doby. Na začátku výstavy okamžitě zasáhne exploze barev a jsou to právě pastely, které prozrazují hlavní okruhy Malichova zájmu – krajinu, světlo, proudění energií a kosmické procesy. Již tento výsostně lyrický výčet témat naznačuje, že stojíme před abstraktními díly s filozofickým podtextem.


Univerzální i krajně osobní poselství se zračí v názvech Světlo ve mně (1985) nebo Kosmické (2014). Malich nikdy nebyl typický sochař, jeho drátěné plastiky jsou v podstatě kresby visící v prostoru. Zde jich uvidíte jen pár, přesto dokazují, že linie jak v ploše, tak v prostoru je hlavním prostředkem, díky kterému se mimořádně vnímavý Malich snaží obsáhnout celé universum. Jeho tvorba, jak je vidět v Plzni na tzv. nástěnných plastikách, neztratila nic ze své kvality ani v posledních letech. Přestože Malich tvrdí, že „bejt člověkem je strašnej průser“, výsledný dojem z výstavy říká, že být člověkem je extrémní zábava prostoupená neviditelnými procesy. A ty Malich zachycuje s přesvědčivou silou.

Info

Karel Malich: …prostě se to děje
Galerie města Plzně
Do 19. 11. 2017
www.galerie-plzen.cz

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Architekti nálad (Wolf Alice)

Architekti nálad (Wolf Alice)

Shaqualyck |
Mnoho povyku pro nic? Kdepak. Druhá řadovka den ode dne populárnější formace ze severního Londýna dává na srozuměnou, že tahle kapela to s dobýváním nejvyšších příček myslí vážně.
:) (Joker)

:) (Joker)

3DDI3 |
Díky obrovskému úspěchu anti-superhrdinského komiksu Lex Luthor: Muž z oceli bylo jen logické, že tvůrčí dvojice dostala do péče i příběh věnovaný Jokerovi.

xp recenze

Ikonika - Distractions 80% Ikonika - Distractions
Forest Swords - Compassion 100% Forest Swords - Compassion
Fallgrapp - V hmle 80% Fallgrapp - V hmle
Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora 90% Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora
Budoár staré dámy - Sůl 80% Budoár staré dámy - Sůl
Eminem - Revival 80% Eminem - Revival
Asking Alexandria - Asking Alexandria 80% Asking Alexandria - Asking Alexandria
Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art

Akce

partitury pro mahlera_jihlava (do 17/2)
sofa surfers (do 4/3)
hansard (do nevidim)
colours 2018 (to, co se nemaže)