Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo #2

Karlovarské korzo #2

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 05.07.2015

Nový kinosál v Národním domě má kapacitu necelých čtyři sta míst, na Mládí režiséra Paola Sorrentina, jeden z festivalových hitů, zkouší štěstí snad dvojnásobné množství návštěvníků. Vstupenky došly už včera brzy ráno, čekat nemělo smysl. S Mládím se ve Varech už nepotkám, v českých kinech se ukáže v říjnu. Všudypřítomné davy potvrzují oficiální prohlášení festivalu o rekordech z místního baru, kromě hektolitrů vodky a tun ledu padlo Lucii za oběť také 100 kilogramů okurek. Léto vskutku rozmarné.

„Už jsem to viděla stokrát, ale musely jsme se jít podívat na toho Gýra. Už je teda starej, ale pořád vypadá dobře,“ zněla náhodně zaslechnutá věta dvou místních dam v další frontě, tentokrát na festivalový merchandise. Richard Gere včera ukázal v Letním kině Pretty Woman, projekci letitého televizního evergreenu neodolaly zástupy hladových srdcí. Uvidíme, zda se Richard Gere nechá přesvědčit k festivalové znělce, ta s loňskou celebritou je vcelku povedená, byť na vrcholné miniatury s Harvey Keitelem nebo Johnem Malkovichem asi nedosáhne. Ale Gibsonovi to v pyžamu a s foukačkou docela sekne.

Včera jednoznačně sportovní den. Nesdílím všeobecné dojetí nad koňmi, ale ve strhujícím dokumentu Palio o městském dostihu, který se v italském městě Siena koná pravidelně od 14. století, o ušlechtilá zvířata v podstatě nejde. Zásadní je zuřivé soupeření mezi městskými částmi, které uplácejí jezdce, stáje a dost možná i ta zvířata. Nečekaně brutální korupce a hysterie vrací Sienu dvakrát ročně do středověku, tradice dokáží být úsměvné, děsivé i kouzelné zároveň. Legendární dostih na náměstí Piazza del Campo trvá pouhých devadesát vteřin, snímek Palio sotva devadesát minut, obojí uteče strašlivě rychle. Dva dny před evropskou premiérou snímku v Karlových Varech vyhrála palio čtvrť Leocorno, druhý závod přijde16. srpna. Už jsem říkal, že jedu do Sieny?

El cinco (Pětka) se ve španělsky mluvících fotbalových zemích říká defenzivnímu střednímu záložníkovi, hlavnímu pilíři mužstva, často kapitánovi. V Argentině je fotbal náboženství, nezáleží na tom, jestli hrajete za River Plate nebo Talleres de Escalada. Pralesní liga má svoje klady i zápory a Patón je typickým hráčem okresního přeboru. Ale konec kariéry se blíží, několikazápasová pauza za vyloučení supluje mnohem delší (a trvalý) pobyt na tribuně. Záložník z Talleres je sympaticky nevážný snímek o každodenních dramatech, na hřišti se odehraje sotva pár minut, ale co vlastně přijde potom? Podobně zábavné jako návštěva argentinského fanouškovského kotle pendejo. Tam je ovšem teď smutno, protože Argentinu v penaltovém rozstřelu ve finále Copa Libertadores zesměšnilo domácí Chile. Puta madre.

V programu avizovaný psychothriller Hungry Hearts byl po sportovních dramatech únavný a mdlý. Expozici s milou atmosférou vystřídala nekonečná manželská nuda, zajímavě rozehraný manželský závod trval tak dlouho, že začalo být vlastně úplně jedno, jak skončí. Na kolonádu se přijel podívat také George A. Romero, jeho Master Class je jedním z očekávaných vrcholů dnešního programu. O výskytu zombies zatím žádné zprávy nepřicházejí... tedy až na zvěsti, že Richard Gere vypadá skutečně podezřele dobře.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články