PLAYER FM

Články / Seriály / KlipyTipy

KlipyTipy

KlipyTipy: HLASkontraBAS - Černým lesem

KlipyTipy: HLASkontraBAS - Černým lesem

|

Zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý pod hlavičkou společného projektu HLASkontraBAS přicházejí s druhým videoklipem ze stejnojmenného alba, které vyšlo loni na podzim a je nominované na Cenu Anděl v kategorii world music. Filmové ztvárnění skladby Černým lesem kombinuje animace s reálnými záběry z prostor Automatických mlýnů v Pardubicích, jeho autorkami jsou výtvarnice Veronika Svobodová a Anička Krtička Fukátková.

Skladba Černým lesem je jediná z alba, kterou hrajeme bez smyček,” vysvětluje Ridina Ahmedová. Výtvarnice si ji vybraly samy. “A my byli rádi, protože nás představuje v jiné poloze než té loopingové, která na albu dominuje. Znala jsem práci Aničky a oslovilo mě, že dokáže pomocí jednoduchých prostředků vytvořit něco, co je výtvarně působivé, mnohovrstevnaté a má to silný emocionální náboj,” doplňuje Ridina Ahmedová.


Anička Krtička Fukátková, která se nedávno například postarala o výtvarnou složku filmu 8 hlav šílenství, přizvala k práci na videoklipu spolužačku ze scénografie Veroniku Svobodovou, se kterou ji pojí spolupráce na autorském bytovém představení Pouť. “Snadno se naladíme na stejnou vlnu a rády společně hledáme a objevujeme pro nás nové formy a výtvarné prostředky,” říká Fukátková. Na začátku byla práce s meotarem, na kterém vytváří a promítají jednoduché grafické obrazy. “Následně se nám do klipu vloudila loutka a my jsme pak hledaly reálné prostředí, kde bychom mohly s loutkou i meotarem pracovat.” Volba padla na budovu Automatických mlýnů v Pardubicích, kterou Fukátková znala díky umělecké rezidenci. “Je to fascinující prostor s řadou zajímavých industriálních detailů a zákoutí. Zdálo se nám, že právě tento prostor se skvěle doplní s temnou atmosférou písničky,” uzavírá výtvarnice.

Zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý na prvním společném albu HLASkontraBAS dokazují, že více pro vznik intenzivní, vzrušující, zajímavé a svobodné hudby není třeba. Pouze dva lidé a dva nástroje - ženský hlas a akustický kontrabas - a navíc jako třetí člen jejich formace loopstation, přístroj umožňující nahrávat ve více stopách přes sebe. Album, které vyšlo na značce Polí5, obsahuje osm autorských skladeb - písní beze slov. Žánrově se pohybují na rozhraní jazzu, minimalismu, vážné hudby, soulu, alternativy, i když, jak oba hudebníci uvádí, “škatulky jsou pro nás asi dost krátké. Děláme hudbu, která nás těší, jde o průnik našich světů”. Na albu se odráží sehranost obou zkušených osobností české scény, které dosáhli během mnoha let společného koncertování.

Info

HLASkontraBAS
www.hlaskontrabas.cz
www.facebook.com/hlaskontrabas

živě: HLASkontraBAS
11. 1. 2018 Komunitní centrum Ďáblice
13. 1. 2018 Music club Pjetka, Ostrava

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

KlipyTipy

KlipyTipy: Wessele - Ve tmě

KlipyTipy: Wessele - Ve tmě

redakce |
Wessele mají čerstvě dotočené druhé album a pracují na na klipu k písni Pochyby. Než spatří světlo světa, připomínají ten předešlý - Ve tmě.
KlipyTipy: Acute Dose – No Date

KlipyTipy: Acute Dose – No Date

redakce |
Víc než rok od vydání druhého alba s prostým názvem II přichází šumpersko-brněnská formace Acute Dose s novým klipem ke skladbě No Date.
KlipyTipy: Žen - Pusti me da hodam

KlipyTipy: Žen - Pusti me da hodam

redakce |
Chorvatská kapela Žen oslnila v červenci 2017 na ostravské Full Moon Stagi, nyní vyráží na turné na podporu zbrusu nové desky Sunčani ljudi...

xp recenze

Ikonika - Distractions 80% Ikonika - Distractions
Forest Swords - Compassion 100% Forest Swords - Compassion
Fallgrapp - V hmle 80% Fallgrapp - V hmle
Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora 90% Darkest Hour - Godless Prophets & the Migrant Flora
Budoár staré dámy - Sůl 80% Budoár staré dámy - Sůl
Eminem - Revival 80% Eminem - Revival
Asking Alexandria - Asking Alexandria 80% Asking Alexandria - Asking Alexandria
Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art 80% Black Lips - Satan’s graffiti or God’s art

Akce

partitury pro mahlera_jihlava (do 17/2)
sofa surfers (do 4/3)
hansard (do nevidim)
colours 2018 (to, co se nemaže)