PLAYER FM

Články / Recenze

Recenze

Kroky nocí (Paramount Styles)

Kroky nocí (Paramount Styles)

|

Scott McCloud (neplést s dalším jmenovcem, americkým teoretikem komiksu), který začátkem listopadu oslaví padesátku, se může pochlubit dlouhou hudební kariérou, během které vydal řadu památných zářezů. Paramount Styles se v porovnání se Soulside či Girls Against Boys pohybují v  klidnějších písňových polohách, jimž neschází naléhavost ani prostota výpovědi.

Letošní Distant Karma je třetí nahrávkou Paramount Styles, i když od prvotiny Failure American Style uplynulo dlouhých devět let. Vzhledem k vytíženosti členů nebylo kam spěchat, uvolněné, pomalu odkapávající atmosféře kapely by to neslušelo. A když mluvíme o pomalosti, je třeba druhým dechem dodat, že nejde o unylost. Každodennost je tu přeleštěna do nezvykle přitažlivých podob, ostatně i název Paramount Styles má odkazovat ke zlatavému oparu klasické kinoznělky a nostalgicky utěšených časů tradičních biografů. Skoropadesátník má nárok rekapitulovat, ale tak si počínal i na předchozích albech. Divokých let si užil dost, co s nimi teď?


Úvodní Someone Else’s Playground předestírá nahořklou i vitální náladu, jako jemné změny nespavé mysli o páté ráno. Zpěvákův šeptavý, tlumený zpěv, akusticky vyvážené a silné, byť jednoduché motivy. „Velvetovitost“, uvolněnost, nenucené houpání písní. Nenápadné texty spolu s melodií plíživě pronikají do podvědomí, i přes jistou banálnost: „Life is a turnstile, life is a stage/ Life is a cage, I don´t care, I don´t mind.“ Říznější titulní song nabere na tempu, ale z řady vybočí a strhne až Inflatable Unicorns. Opakující se riff graduje, potemnělé krajiny se míhají v nejasném vyprávění: „We rise together, all alone/ You and I riding inflatable unicorns through the storms of wall streets.“ Svébytný je i sedmý track Criminal Vibe, když hrubá distorze doprovází pouliční drama: „Nowhere is safe/ Do you like it/ There´s a criminal vibe“. Speak American si říká o whisky a pekelný oheň, aby s Coast Thru Life přišlo zklidnění za pomoci refrénu s piánem. A jak to začalo, tak to smířlivě, ale sebejistě končí s How It Started, potřeba ohlížet se, tu jde ruku v ruce se schopností jít dál: „Yeah how it started, leave it all behind.“

Distant Karma je albem, co lze snadno minout, ale které se postupně dostává pod kůži, napadá mentalitu posluchače a vede dál k dalším poslechům a vrstvícím se prožitkům. Jen nečekat zběsilou jízdu, spíše táhlé kroky nocí před rozbřeskem a promáčené boty.

Info

Paramount Styles - Distant Karma (Silver Rocket, 2017)
www.facebook.com/ParamountStyles

Live: Scott McCloud’s 50th Birthday Bash:
Girls Against Boys
Soulside
Paramount Styles (full band)

... plus další překvapení (TBA)
5. listopadu 2017 Lucerna Music Bar, Praha
www.musicbar.cz
www.silver-rocket.org
www.scrapesound.org

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Recenze

Pro ty, kdo vědí (Knower)

Pro ty, kdo vědí (Knower)

Mašout |
Ve funky-popovém vývaru, kde plave jemně krájený hip hop, masité kusy ravu, trochu strouhaného dream housu s nasekaným elektrem, zakápnutém deckou dubstepu... Knower.
Arcade Fire na tanečním parketu

Arcade Fire na tanečním parketu

Jakub Lobl |
Energický song oslavuje disko sedmé a osmé dekády a ukazuje, že by se skupině mohlo na tanečním parketu dařit, jakkoliv zazněly posměšné hlasy o novém materiálu ABBY.

xp recenze

Taylor Swift - reputation 80% Taylor Swift - reputation
Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II. 80% Lucie Bílá - Bílé vánoce Lucie Bílé II.
Pink - Beautiful Trauma 80% Pink - Beautiful Trauma
Boris Carloff - The Solipsist 90% Boris Carloff - The Solipsist
Hentai Corporation  - Intracellular Pets 80% Hentai Corporation - Intracellular Pets
Marilyn Manson - Heaven Upside Down 70% Marilyn Manson - Heaven Upside Down
The Rasmus - Dark Matters 70% The Rasmus - Dark Matters
Liam Gallagher - As You Were 70% Liam Gallagher - As You Were

Akce

baset (do jak to pude)
Animal Music (do
avishai cohen (do 21/12)