Články / Rozhovory

Leah Shapiro (Black Rebel Motorcycle Club): Nechá to na tobě stopy

Leah Shapiro (Black Rebel Motorcycle Club): Nechá to na tobě stopy

Shaqualyck | Články / Rozhovory | 21.06.2018

Kultovní sanfranciská trojčlenka Black Rebel Motorcycle Club se nikdy netajila nákloností k šedesátkové psychedelii. Co do žánrového rozpětí byl však rejstřík skupiny odjakživa výrazně rozmanitější, jak to ostatně dokazuje jejich pestrá diskografie čítající sedm studiových alb. To osmé, nazvané mnohoznačně Wrong Creatures, právě míří do světa sbírat vavříny. O nemoci, poměrech v kapele i okolnostech, které provázely vznik nejnovější řadovky, zevrubně referuje čerstvě uzdravená bubenice Leah Shapiro.

Mysli si, co chceš, ale prostě nemůžu začít jinak. Zrovna jsem doposlouchal vaši novou nahrávku a je to vážně paráda.
Díky, sotva jsme s tou deskou vylezli z králičí nory a už dostáváme první ohlasy. Máme z toho fakt velkou radost. Vážně, člověk totiž nikdy neví, jak to dopadne, když jde s kůží na trh.

Přitom nechybělo moc a to album by vůbec nevzniklo. Teď mám na mysli tvůj souboj se závažnou nemocí, který jsi ale nedávno vyhrála (v roce 2014 si Leah musela dát od muziky pauzu, protože jí lékaři diagnostikovali Chiariho malformaci, onemocnění centrální nervové soustavy, pozn. aut.). Jaké to je být zpátky ve hře?
Je to skvělý pocit, cítím se teď zdravá a fyzicky i mentálně připravená na všechen ten humbuk, který s sebou pokaždé přináší vydání nového alba. Během turné k předešlé desce Specter at the Feast jsme měli spoustu problémů, odjezdili jsme rok a půl a já vůbec nebyla schopná vydržet na pódiu. Bylo mi zle a nevěděla jsem proč. Jsem ráda, že je to za mnou, je fajn cítit se za bicíma dobře a vědět, že můžu znova vyrazit na šňůru.

Je pravda, že chirurg, který tě operoval, je fanoušek BRMC? To mi přijde skoro jako nějaké znamení.
Jo, tak přesně tohle jsem si říkala taky. Znal kapelu a všechny songy, ale samozřejmě nešlo jen o tohle. Než jsem se rozhodla podstoupit operaci, potkala jsem spoustu doktorů a s tímhle jsme si prostě nejlíp rozuměli. Navíc měl s podobnými zákroky nejvíc zkušeností, chápal, co dělám za práci, že potřebuju být zdravá, abych mohla vydržet dlouhé sety. Probral se mnou, jak mám sedět a jak hrát, abych se nezranila, a všechny ty věci okolo. Věděl, že jestli nás chce ještě někdy slyšet naživo, musí k tomu přistoupit zodpovědně.

VELKÝ NÁVRAT
A co bylo největší překážkou, kterou jsi musela překonat, aby ses mohla znova vrátit k bicím?
Celé to bylo dost náročné. Nervy mi nedaly spát, pořád jsem si v hlavě přehrávala stovky scénářů, jak se to všechno podělá. Ale to je asi normální, všichni jsme před podobnými zákroky trochu paranoidní. Samotná operace byla v pohodě, protože jsem byla v limbu (smích) a všechno to měl na triku chirurg, ale těch šest měsíců, které následovaly, mi dalo docela zabrat. Věděla jsem, že na sebe musím být přísná, neflákat fyzioterapii, cvičit, chodit na kontroly.

Hádám, že zbytek kapely tě celou dobu podporoval…
Naprosto. A byli trpěliví, věděli, že na návrat do normálu potřebuju čas a že potrvá týdny a měsíce, než spolu zase začneme hrát. Všichni okolo byli skvělí a moc mi pomáhali. Hlavně ze začátku mi dělala problémy intenzita zvuku, když jsme znova začali zkoušet, vydržela jsem při vyšší hlasitosti nanejvýš hodinku. Dostávala jsem migrény, takže jsme zkraje nemohli zkoušet tolik, jak jsme byli dřív zvyklí. Dlouhé hodiny bez přestávky, klidně jsme vydrželi celý den, no a teď jsme to museli na čas omezit. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem začala zvládat naše standardní zkouškové maratony. (smích)

Jak moc se na nové desce podepsala tvoje dočasná zdravotní indispozice? Odráží se tahle životní peripetie nějakým způsobem v hudbě nebo třeba v textech?
Texty píšou Rob s Petem (Robert Levon Been a Peter Hayes, zakládající členové kapely, pozn. aut.), těžko říct, jestli tím byli nějak ovlivnění. Ale jsem přesvědčená, že všechny zásadní životní zkušenosti se víc nebo míň projevují v tom, co děláme. O přímém vlivu na určitý zvuk nebo texty by se dalo spekulovat. Když někdo blízký prochází složitým obdobím, nechá to na tobě stopy, je složité to vytěsnit. Přijde mi to samozřejmé, nějakou konkrétní souvislost bych v tom ale nehledala.

Celý rozhovor najdete v magazínu Full Moon #81.
http://fullmoonmagazine.cz/archiv/2018/full-moon-81.php

Info

Black Rebel Motorcycle Club
web kapely

Živě:
27. 6. 2018 19:00
Roxy, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články