Články / Rozhovory

Listener: Je to šílené a skvělé zároveň

Listener: Je to šílené a skvělé zároveň

redakce | Články / Rozhovory | 02.10.2017

Rozhovor po třech letech. Oproti roku 2014, kdy se hrálo ve sklepě Café V lese, dnes byla na pořadu loď Tajemství, která skýtala skutečně horoucí peklo. Ještě než Listener propotili trika hodinovým setem, popovídali jsme si o novém albu a z přídě přitom sledovali západ slunce nad Prahou: „Udělali jste dobrou práci při stavbě města, pokračujte v tom!“

Neviděli jsme se tři roky, co je nového?

DAN SMITH: Stihli jsme naše asi největší americké turné a taky k nám před dvěma lety přišel kytarista John. Udělali jsme několik tour po Evropě, Británii, Státech, prostě sem tam tour, ale žádná nová hudba. Až teď vydáváme nové album. Vyjde jako série čtyř EP…

KRIS ROCHELLE: Jmenuje se Being Empty : Being Filled a má čtyři díly, které vyjdou postupně na EP, celé album pak bude mít ještě nějaké písničky navíc. EP vyjdou v limitované edici 500 kusů.

DAN: Už jsme vydávali různými způsoby, na Spotify, iTunes a tentokrát jsme chtěli zkusit něco jiného, takže vydáváme vinyl během turné. První EP máme s sebou.


Kdy vyjdou další?

DAN: Jedno v září, pak v říjnu a nakonec v prosinci. Na jaře přijedeme do Evropy s celou deskou. Obrovská tour!

Turné, které jedete teď, je taky pěkně dlouhé…

DAN: Jo, tři a půl měsíce, nejdelší, co jsme kdy jeli.

KRIS: Začali jsme pěti týdny ve Státech, pak se přesunuli do Evropy, měli jsme dokonce třináct koncertů v Rusku, něco v Izraeli...

Jaké to bylo v Rusku?

KRIS: To se nedá ani popsat.

DAN: Zajímavé bylo, že někteří neuměli anglicky, někdo chtěl selfie, ale přišel se nás nejdřív zeptat, v Evropě nebo ve Státech se s námi rovnou fotí. Přišlo mi, že lidi tam jsou ostýchavější, krom toho, že byli vážně nadšení, že jsme přijeli, a my zase byli nadšení, že oni přišli.

Album vychází v jiných barvách pro Státy a pro Evropu - má to nějaký hlubší význam?

DAN: Spojili jsme se s výtvarníkem z Portlandu Jessem Renem, vybrali si nějaké jeho práce na přebaly alb a náhodně je spojili s barvami, abychom vytvořili něco vizuálně zajímavého. V momentě, kdy si složíš všechna čtyři EP vedle sebe, dají dohromady celý obal.

Na vašem webu jsem si všimla formuláře pro setkávání s fanoušky, funguje to?

DAN: Spousta lidí se s námi chce setkat na večeři nebo na kafe, což může proběhnout i na koncertě, taky nám lidi nabízí místo na přespání a tak.

KRIS: My se rádi spojíme s lidmi, které to zajímá, a někdy jsou tak ochotní, že nás pustí k sobě domů, uvaří nám jídlo... To je docela bláznivé a skvělé zároveň.

Váš eshop vyhlásil na 17. února stávku (den uvedení nového amerického prezidenta do úřadu, pozn. a.)

KRIS: (smích) Jo, chtěli jsme dát najevo svůj odpor.

DAN: Nevím, jestli jsi to slyšela, ale v Americe je chlápek jménem Donald Trump a je to prezident, což je vážně šílené.

KRIS: Neuvěřitelné.


Reagujete na to na desce?

DAN: Nene, celé album, každý song je o různých vynálezcích.

Jaké vynálezce jste si vybrali?

DAN: Například song There's Money in the Walls je o Robertu Dieselovi.

KRIS: Jeho příběh inspiroval i klip. Myšlenka toho, jak tě tvoje práce odvádí z domova na cesty. Song jsme začali psát a odjeli na hodně dlouhou tour a vrátili se k němu až po návratu, to ho taky ovlivnilo.

KRIS: Další album už bude politické.

DAN: Politický punk rock! (smích)

Proč zrovna Robert Diesel?

DAN: Mě vždycky zajímaly příběhy lidí, kteří z ničeho dokázali vymyslet něco, co ovlivnilo celý svět, kteří se snažili o to nejlepší, co uměli.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články