Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko XX: The Cosmic Dead na cestě ke zralosti

Medvědovo psychrockové okénko XX: The Cosmic Dead na cestě ke zralosti

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 08.07.2014

Skupina pražských dobrodruhů na poli alternativního heavy a psychedelického rocku, TJ Praha, k nám 9. července podruhé přiváží žhavou senzaci The Cosmic Dead. Skotská čtyřka se v Praze objevila loni na strahovské Sedmičce (která bude hostit i letošní událost) po boku britských kolegů Teeth of the Sea a nyní přiveze novou desku s názvem EasterFaust, která vyšla na treviso-berlínském labelu Sound of Cobra.

Není žádným překvapení, že na novince najdeme jen dvě skladby, každou se stopáží přes dvacet minut. Cosmic Dead si servítky s hracím časem nebrali nikdy, pod deset minut jejich skladby zpravidla nejdou a živé koncerty jsou přinejmenším hodinovou nostop erupcí s pulzující rytmikou, podmáznutou fuzz kytarou a space rock klávesami. To vše bez jakékoliv kamufláže, vždyť jde o přímou poctu britským titánům Hawkwind – ovšem pozor, často až s tučnou a živelnou intenzitou Motörhead (ostatně Lemmy Killmister je bývalý basák Hawkwind).

Oproti starším titulům působí novinka uceleněji a vyzráleji. Cosmic Dead se pohybují na laně grandiózní gradace, z pomalé psychedelické textury se vydávají na vydatnou projížďku psychedelickou krajinou plnou kopců a údolí. Po pomalém a dlouhém stoupání následuje ostrý sešup a pak už se opět řadí trojka a mohutný náklaďák Cosmic Dead vyjíždí zpátky do kosmu neprobádanou serpentinou.

EasterFaust zachycuje Cosmic Dead v přelomovém období. Zatímco na svých předchozích nahrávkách působili poněkud obhrouble, zde už se začínají ozývat následky více jak stovky koncertů a desítek zkušeností ze studia. Na EasterFaust jsou mnohem vyhranější, mnohem techničtější, přesto působí ladně. Nečekejte žádný prog, i když poctivé basové linky si užijete do sytosti.

Z Cosmic Dead čiší píle a pracovitost. V letech 2011/2012 odehráli dobrou padesátku koncertů, ale v roce 2011 prakticky neopustili hranice rodného Glasgowa a materiál zkoušeli v lokálních putykách jako O'Henrys, Nice'n'Sleazy nebo Captains Rest. Napřesrok si vyjeli jen za město a zahráli v Edinburghu nebo Dundee. Pomalu sbírali materiál, který by dnes v jednom fochu legendární ikea poličky Expedid udělal pěknou neplechu (mimochodem, IKEA údajně přerušila její výrobu, což vyvolalo světovou paniku mezi sběrateli vinylů). Jen do dnešního dne jejich diskografie čítá 3 x 2 LP, 3 x 1 LP, to vše v několika repress na všemožných labelech (Evil Hoodoo, Who Can You Trust?, Dub Ditch Picnic atd.), následuje albert igelitka plná kazet/cd-r s živými bootlegy a v neposlední řadě i spousta download-only materiálu. Kdo preferuje divočejší a punkovější materiál, má rozhodně kam šáhnout. Pro ostatní tu je EasterFaust. Kam se Cosmic Dead posunuli v rámci živých koncertů, zjistíme tuhle středu 9. července. Kapela má za sebou už víc jak měsíc trvající evropské turné, Praha je až téměř na konci. To obvykle znamená jedno – na jejich merch stole nebude nic, ale na pódiu se objeví ve vrcholné formě.

Coby support zadýmí mladá pardubická formace Lionel Dixit. Ta vznikla spojením noisového sólisty Paregorika a osiřelého bubeníka Václava a jejich společný projekt pak není nic jiného než důrazný power noise poháněný technickou salvou bicích. Loni v prosinci kapela hrála u mrazivého břehu Labe v Rosicích nad Labem a asi po dvou minutách vypadla elektrocentrála pohánějící celý peklostroj. Dvojka Lionel Dixit na to zareagovala unplugged session bicí vs. píšťala. Co předvedou na své pražské premiéře, je ve hvězdách, ale určitě to bude stát za pozornost. (Záznam z onoho zmíněného koncertu si můžete poslechnout zde)

Info

The Cosmic Dead (uk) + Lionel Dixit (cz)
9. 7. 2014 20:00
Strahov 007, Praha

The Cosmic Dead - Easter Faust (2014, Sound of Cobra/Paradigms)
www.thecosmicdead.blogspot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články