Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko IV: Diminished Men

Medvědovo psychrockové okénko IV: Diminished Men

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 02.02.2013

„Už jsi někdy slyšel o Diminished Men?“ zeptal se mě kdysi Toby na turné s Kayo Dot v reakci na provalení mojí záliby v italské filmové hudbě. „Neslyšel.“ Samozřejmě. Diminished Men si lebedí v obskuritě, a to už od roku 2005, kdy se v jedné seattleské zkušebně sešli bubeník Dave Abramson a kytarista Steve Schmitt a dali naplno průchod lásce ke spaghetti westernu, surf rocku, italské kriminálce, etnické hudbě, improvizovanému jazzu a, nebojme se toho, i troše klezmeru.

Surfrocková nálada je pro Diminished Men výchozí. Ze Seattlu do Tacomy je to nějakých 32 mil a právě tam ke konci padesátých a v průběhu šedesátých let vznikaly houfy kapel ovlivněné čerstvě vznikajícím surf rockem. Diminished Men mají oproti nim jednu velkou výhodu – téměř padesátiletou evoluci rockové a avantgardní hudby, o to větší rozhled a především přízeň s filmovou hudbou, která jejich tvorbě dodává na dramatičnosti, jež před půl stoletím ještě nebyla úplně v módě.

Mimo zkušebnu a studio Diminished Men moc akční nikdy nebyli. Od roku 2005 vydali šest nahrávek a množství koncertů odhaduji přibližně na trojnásobek vydaných alb, většina z nich navíc proběhla v jejich domovském městě, které se pyšní houževnatou a pilnou hudební scénou, a zcela bez pochyb lze říct, že většina návštěvníků jejich koncertů byli a jsou pravděpodobně jen další lokální muzikanti.

O nějakém neúspěchu ale není řeč. Diminished Men nikam nespěchají a na nic netlačí a svůj hudební projekt drží spíše v teoretické a studiové rovině. Ostatně hnací motor kapely, Dave Abrams, je jinak na roztrhaní, pravidelně se prohání Evropou a Amerikou v kapele svého věrného parťáka a legendárního zvukového inženýra Randalla Dunna Master Musicians of Bukkake (např. letos v květnu), hostuje na deskách Secret Chiefs 3, Timba Harrise či Grails. Desky Shadow Instrumentals a Capnomancy navíc vyšly na labelu Abduction Records Alana Bishopa, zakladatele kapely Sun City Girls a dobrodružného vydavatelství Sublime Frequencies, specializovaného na field recordings a obskurní zvuky a nahrávky celého světa. Kdo projde jeho sítem, prošel zaslouženě.

Mimo Abduction si Diminished Men svoje nahrávky vydávají i na vlastním labelu Bowels of Lunacy, tam vyšla jejich prvotina a pak pátá deska Six O'Clock Baby, ale především i dvě kazetové nahrávky, American Volume Swells vol. I & II, jejichž náklad okamžitě zmizel a dnes patří k vyhledávaným raritám stejně jako Shadows Instrumentals, která se vyprodala a její znovuvydání se chystá na letošní květen.

To už je ale trochu příliš pozdě, aby si ho mohla koupit hrstka evropských fanoušků. Diminished Men se totiž poprvé vydali takzvaně „across the pond“ a již začátkem února nás poctí svoji návštěvou, 3. února v Českých Budějovicích v klubu Kredance (jako součást průběžného festivalu Ostinato) a 4. února v klubu Boro v Brně! Pokud můžete, doporučuji jedno z těchto vystoupení navštívit, jednoho dne na ně nejspíš budete vzpomínat jako na něco výjimečného a nikdy nezopakovaného.

Info

Koncerty Diminished Men v Čechách:
3. 2. 2013 České Budějovice @ Osvěžovna Kredance
4. 2. 2013 Brno @ Klub Boro

Diminished Men (usa)
www.diminishedmen.com
www.suncitygirls.com/abduction

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články