Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko V: Hejsci – Live at Bunkr / Oct '12

Medvědovo psychrockové okénko V: Hejsci – Live at Bunkr / Oct '12

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 09.02.2013

Posmrtná živá nahrávka kapely Hejsci má 7 skladeb a trvá 17 minut a 6 sekund. Vznikla v lese mezi obcí Rybitví a městem Lázně Bohdaneč, kde se 13.10. 2012 konala komorní akce chlapíků kolem Obsedante Records / Swamper. V útrobách opuštěného bunkru z druhé světové se konala výstava a koncerty Mindfall, Black Tar Jesus a Paregorik. Vystoupení Hejsků nebyl záměr.

V noci dvanáctého mi volá Venca Tvarůžka (tehdejší bubeník Hejsků). Následující odpoledne má přijet a nafotit něco fotek na kazetu Black Tar Jesus. Říká, že by rád upravil zítřejší plán. Když už se sem chystá, nebylo by od věci, aby s sebou vzal i svoji kapelu a zadýmili na akci, se kterou nemám až na známosti prakticky nic společného. O chvíli později se celou akci snažím domluvit, ale vystoupení Hejsků je nejisté. Jsou mnohem hlučnější než většina dalších aktérů (mají v sestavě škopky!!), což by sice mohlo nalákat populární sbor akčních měšťáků z Lázní Bohdaneč, na druhou stranu celou akci pohání malý naftový generátor a je otázka, zdali aparaturu Hejsků utáhne.

Po řadě dohadů a spekulací si následujícího odpoledne Hejsci postaví škopky a zesilovače a pod rouškou přicházející podzimní tmy hrají na betonové střeše bunkru. A během pár týdnů se rozpadnou.

Nahrávka Live at Bunkr je tak jediným dochovaným audio záznamem jejich snažení. Neoplývá zvukovou kvalitou a dost překvapivě Hejsky nezastihuje na vrcholu tvůrčího období. Toho se nikdy nedožili. Za krátkou existenci měli jen hrstku koncertů, které byly výjímečné tím, kde se odehrály. Nikdy to nebylo ve standardním klubu, ale po zkušebnách, bunkrech, galeriích a ruinách.

Live at Bunkr se dá chápat jako dokument jednoho krátkého bytí. V kapele Hejsci se sešel Sokolíček (České Budějovice – Microvomit, Nuly), Václav Tvarůžka (Bruntál – ex-Kocheech, Ambellyn) a Marcel (Praha – Jsoucno). Hráli noisem ovlivněný speed rock. Improvizací ovoněný post-rock. Se škopky, co zní jako přestárlý fotbalový trenér hecující partičků okresních fotbalistů z druhé B soutěže, kteří si dali před tréninkem špeka a dvanáctku a... znáte to.

Live At Bunkr si můžete poslechnout a stáhnout tady.
RIP Hejsci: 2012 – 2012

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články