PLAYER FM

Články / Seriály / Medvědovo

Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko XIII: Tomáš Palucha / UKWM

Medvědovo psychrockové okénko XIII: Tomáš Palucha / UKWM

|

Kapela pověstná svou vlastností nikam nespěchat a žádný příběh nikdy úplně nedovyprávět (Tomáš Palucha) se sešla na jedné desce s kapelou, která nespěchá o nic víc, ale o to důrazněji a hruběji (Unkilled Worker Machine).

Unkilled Worker (Machine) je záchytná stanice Todda Nesbitta, ústřední postavy kultovního tria Wollongong, jehož aktuální status je „on holiday“. Ačkoliv Unkilled Worker fungoval ještě v dobách Wollongong coby Nesbittův únik do youngovských končin, s hiatusem Wollongong bylo nutné přijít i s hlasitou odpovědí na svůj vlastní poloakustický sólo projekt. Do sestavy přišla bubenice Káka a Nesbitt otočil hlasitost svého zesilovače Marshall zpět na 11, což měl ve zvyku jen při proslule hlasitých a intenzivních vystoupeních s Wollongong (1 x 7" split, 1 x EP, 2 x LP, přes 200 koncertů po celé Evropě, vč. východního bloku) a z UKW se stalo UKWM (pozor, UKW existuje dodnes a v září objede Čechy v rámci turné s Insect Ark).

Přítomnost ženy naštěstí neubrala nic na Nesbittově zvukové obhroublosti, a tak i v UKWM si dosytosti užijete jednoho z nejspecifičtějších zvuků kytary na české scéně („pfffšššttvtvttuuuupfffššštttttvvuuuupfffffššššštttt“), o přidušených vokálech à la Dave Brock na oprátce nemluvě - ty si splést nemůže snad nikdo, kdo přišel do styku s tímhle tornádem. Kvalitně odvedená studiová práce Ondřeje Ježka dá nesbittovským trademarkům dobře vyniknout, nicméně obzvláště povedené jsou na téhle nahrávce škopky – pokud se vyžíváte v hluboce tepajícím kopáku a výrazném virblu, dejte tenhle split nažrat kvalitnímu gramofonu a máte o zábavu na večer postaráno.

Na straně UKWM najdete čtyři skladby. Přísné názvy jako Your Solution – My Problem či Christ: The Early Years jasně dávají najevo, co čekat.

Druhá strana nahrávky pak obsahuje pětici skladeb od dnes již provařených hošanů Tomáš Palucha (čti Wollongong / Lyssa> Medvědova okénka), některé z nich, jako Homunkulus či Black and Blue Tongues of Dogs stihly za letošní dlouhou zimu zkultovnět (viz. soundcloud, youtube), ovšem až s vydáním téhle desky se jejich hudba ocitla tam, kam již od pravěku patří – na vinylu!

Na vzniku desky se podílelo několik odborníků na slovo vzatých. Zaprvé label Silver Rocket (který už jeden milník na stezce českých splitů vydal – sedmipalec Wollongong / Lyssa) a také fotograf Alan Pajer (fotograf Olympicu, Václava Hlava, Oty Petřiny), který obě dua vyfotil a tím doufám resuscitoval umění autorské fotografie na přebalu desky, jež je v českém undergroundu mírně pozapomenuto.

Některé otázky klasika ze schodů strahovské sedmičky, jako „Hele vole a vydáte někdy něco na nějakym modernim médiu, abych si to mohl pořídit?“ můžeme zodpovědět již dnes (ANO! Vyšlo i digitálně.), jiné, jako například „Proč se fotky z přebalu fotily v ateliéru Bořka Šípka?“ nechám ležet pro budoucí generace. Pokud vás zajímá odpověď, není nic snadnějšího, než si jeden kus pořídit, zakonzervovat a doufat, že za dvacet let bude ještě pořád fungovat Aukro.

Info

www.tomaspalucha.tumblr.com
www.unkilledworker.wordpress.com

Relevantní články

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Medvědovo

xp recenze

Aneta Langerová - Na vlně Radosti 80% Aneta Langerová - Na vlně Radosti
Sparks - Hippopotamus 90% Sparks - Hippopotamus
Warpaint - Heads Up 60% Warpaint - Heads Up
Repelent SS - Repelent SS % Repelent SS - Repelent SS
Horkýže Slíže - Pustite Karola 70% Horkýže Slíže - Pustite Karola
Mogwai - Every Country's Sun 90% Mogwai - Every Country's Sun
Motörhead - Under Cöver 90% Motörhead - Under Cöver
Mono - Requiem for Hell 80% Mono - Requiem for Hell

Akce

zrní (do 11/10)
aeroskola (30/9)
blues alive (do 18/11)
literární klub (do 28/9)
fotoexpo (do 21/10)
struny podzimu (do 9/11)