Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 29.01.2015

“Kultura slunce a násilí – ačkoliv to zní jako klišé – má v Itálii své pevně dané místo. To je jeden z důvodů, proč italský psychedelický pop 60. a 70. let nemá pastorální nádech jako tehdejší britský pop anebo chytlavý a nezatížený zvuk amerických kapel. Italská kultura byla vždy opředena duchy doby, italské zlaté časy, 60. léta, Dolce Vita plná terorismu, ghett a korupce. To jsou duchové doby, kterým nemůžeme tak snadno uniknout, a tyhle kapely nám ty časy připomínají,” nechal se slyšet Valerio Mattioli na téma tzv. Italské okultní psychedelie.

Mattioli pochází z Říma, píše pro deník La Republica, hraje v kapele Heroin in Tahity a žije ve čtvrti Pigneto anebo Roma Est. Pigneto byla kdysi městskou částí, kam situovali svoje příběhy neorealističtí režiséři jako Pasolini, Rossellini či Visconti. Dnes je tahle čtvrť důležitou baštou pro vlnu nových kapel a projektů, škatulkovaných coby Italská okultní psychedelie, často se pohybující na hraně psychedelie, dronu, elektroniky, krautrocku či avantgardy. Mluvíme o umělcích a kapelách jako Father Murphy, Squadra Omega, Psalm'n'Locker, Cannibal Movie či Donato Epiro.

Jednou z důležitých postav tohoto dění je i Toni Cutrone, o jehož projektu Mai Mai Mai dnes bude řeč. Cutrone v Pignetu provozuje jeden ze zásadních prostorů na místní scéně – bar Dal Verme. V prvním patře si můžete dát něco z nejlepších míchaných drinků ve měste, dole, v podzemní místnosti zhruba pro 120 lidí, pak pravidelně hraje pestrý výběr aktuálních italských i zahraničních kapel. Cutrone byl v minulosti aktivní na noiserockové scéně, hrál v projektech jako Trouble vs. Glue nebo Horishima Rocks Around, zdaleka nejzajímavější je však jeho alter ego Mai Mai Mai a jeho barmanská a vydavatelská činnost (NO=FI Recordings, kde vyšly nahrávky např. Pro Heroin in Tahiti nebo Father Murphy).

Pod hlavičkou MMM vystupuje Cutrone sólově, v pohanské masce a nad stolem založeným řadou efektů a syntezátorů servíruje neklidnou vlnu hudby na pomezí dronu, elektroniky, soudobého techna (viz jeho split s Lunar Lodge) nebo noisu, pro promotéry hraje zjednodušeně pohanský drone. Šanci užít si jeho rituál dostane české publikum už za týden, neboť Mai Mai Mai přiletí odehrát exkluzivní trojici koncertů v Čechách, mimo jiné bude otvírat i pro kultovní pohanský rock Dunaj (dnes Dunajská vlna).

Místo běžného rozhovoru pro nás Toni Cutrone sestavil fascinující playlist italské avantgardní hudby, která ho ovlivnila a ovlivňuje dodnes. Morricone, Goblin ani Ortolani vás v následujícím výběru nečekají. Hluboký ponor může začít.

"Tohle je playlist italské hudby, kterou považuji za důležitou část mé minulosti i současnosti. Velká část výběru je převážně ze 70. let, složená kapelami a muzikanty, vytvářející specifický a originální zvuk, který mě značně ovlivnil jako muzikanta. Jindy se zase jedná o dobrou italskou hudbu, kterou rád poslouchám, často balancující kdesi mezi library music, filmovou hudbou, experimentální elektronickou hudbou, psychedelií, kosmische music nebo avantgardou. Až to budete poslouchat, možná to bude působit nesourodě, ale já doufám, že tam objevíte podobný přístup a hluboké souznění vybraných umělců a jejich prací.”pokračování příště

Info

5/2 – Praha @ Potrvá w/ Tarnovski, Freddy Ruppert
6/2 – Pardubice @ Divadlo 29 w/ Dunajská vlna
7/2 – České Budějovice @ Ostinato w/ Tarnovski, Obelisk of Light

www.maimaimai.bandcamp.com
www.dalverme8.tumblr.com
www.heroinintahiti.bandcamp.com
www.soundcloud.com/nofirecordings

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články