Články / Offtopic / / Soundtrax

Mogwai a soundtrack k nemrtvým (Les Revenants)

Mogwai a soundtrack k nemrtvým (Les Revenants)

woko | Články / Offtopic / / Soundtrax | 21.03.2013

Soundtrack k Les Revenants není první, na který se Mogwai podepsali. První score vytvořili pro dokument o Zidanovi, ale buďme upřímní – seriál ve stylu Twin Peaks s nemrtvými je hoden tvorby skotských matadorů přece jen více než profil fotbalisty/hlavičkáře. Autoři je dokonce poprosili o skladby ještě předtím, než začalo samotné natáčení. Chtěli se hudbou inspirovat, chtěli, aby hudba nastolila náladu, jakou snímek bude mít. Záhadné zmrtvýchvstání v Twin Peaks v režii Mogwai? Count me in!

Rovnou přiznávám, že jsem zatím seriál neviděl, takže během poslechu jsem si mohl scény leda představovat. Nicméně to nebyl těžký úkol, protože soundtrack dokáže vyprávět příběh i bez obrazů. Rukopis skupiny nesou všechny stopy na albu a troufám si tvrdit, že nejvíce jsou cítit poslední studiovkou Hardcore Will Never Die, But You Will. Hodně jsou totiž slyšet všelijaké synťáky, kytarové efekty a klávesy jako vystřižené právě odtamtud. Vše sice postrádá výraznou gradaci, ale score má navozovat atmosféru, a to se povedlo náramně. Je to jako byste ze všech songů nechali jen tu první část, kdy se skladba teprve rozjíždí a slibuje peklo. Tady na to peklo nedojde. Během čtrnácti skladeb se projdete jak temnými horskými lesy plnými neznámého, tak se dočkáte radosti ze shledání dvojice, kterou rozdělila smrt. Jestli si tvůrci seriálu skutečně vzali hudbu Mogwai k srdci, máme se na co těšit. Předposlední skladba je cover verze 112 let starého songu Washingtona Phillipse, která se soustavně ptá: „What are they doing in heaven today, what are they doing there now“ a dokážu si představit, že je to jedna z posledních skladeb, která v seriálu zazní. A upřímně, lepší volby není. Poslední Wizard Motor vám může být známá z krátkého prosincového EP, které otevírá. Na plnohodnotném soundtracku slouží jako závěr celého příběhu, což jí sluší mnohem víc.

Les Revenants se zařadí mezi soundtracky, které obstojí samy o sobě. Je to kvůli fantastické atmosféře, kvůli jeho lehkosti a nenucenosti. Při poslechu se nebudete sžírat depresí a úzkostí, ale spíš ucítíte tajemno, nejisto, i pohodu a klid. Túra místními lesy, které jsou na pohled krásné a uklidňující, ale ve skutečnosti skrývající něco temného. Věřím, že po seriálu dostane hudba zcela nový rozměr. Už teď se těším.

Info

Mogwai - Les Revenants (Rock Action Records, 2013)
www.mogwai.co.uk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články